SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

SINAV KAYGISI DEDİKLERİ (1)


   Sevgili okurlar, sanırım hemen hemen hepimizin bir yakını sınavlara hazırlanıyor ülkemizde. Ortaokulda ise liseler için, lisede ise üniversite için, üniversiteyi bitirdi ise yüksek lisans için, yüksek lisans yapmayacaksa KPSS ile işe girebilmek için…
Kısacası sınavlarla yol alınan bir hayatı yaşıyoruz Türkiye`de. Tabi bu durum, kendi rekabetini ve kendi piyasasını ortaya koydu. Okullarda öğretimin etkisi azaldı, öğretmenler dershanelerde ders vererek ek çalışma alanı yarattılar, emekli ya da işsiz öğretmenler dershane açtı. Sınav dergileri, test kitapları, konu anlatımlı kitaplar, deneme testleri gibi işin ayrıca endüstrisi oldu!
 Bir de şu oldu: Öğrenciler ve aileler “sınav kaygısı” ile tanıştılar! Danışma Merkezimizde, özellikle ergenlerle ilgili olarak en çok çalıştığımız konulardan biri sınav kaygısı oldu! Gençler ve aileleri, sınava çok iyi hazırlandıklarını ama sınav kaygısı yüzünden başarısız olduklarını düşünür oldular! Yani şu sınav kaygısı bozuyordu işleri, yoksa kaygı aradan çekilse, çocuğumuz her sorulan soruya tıkır tıkır cevap verecekti! 
Peki nedir gerçekte bu “sınav kaygısı” öcüsü? Varlığı ya da yokluğu nasıl anlaşılır?
Öncelikle “kaygı” kavramına göz atalım.  Kaygı, korkudan farklı olarak, ortada somut olarak korkulacak bir nesne olmasa da, olumsuzluk ihtimaline dayanarak kendimizi içine soktuğumuz endişe, güçsüzlük, yetersizlik durumudur, diyebiliriz. Örneğin, bir sokakta bize doğru koşarak havlayan bir köpeği gördüğümüzde korkarız ama sonra o sokaktan her geçişte köpek olmasa bile yine gelecek mi diye kaygılanırız. Yani kaygı, ortadaki belirsiz duruma ilişkin duygumuzdur. 
Kaygının bütünü olumsuz değildir, bir parça kaygı bizi motive eder ve harekete geçmemizi sağlar ama sorun olan, günlük yaşam becerilerini ve performansımızı olumsuz etkileyecek düzeyde yoğunlaşan kaygıdır. 
Sınav kaygısı da, yeterince hazırlanamadığımız bir sınavdan alacağımız puana ilişkin belirsizliğin yarattığı kaygıdır, yani başarma kaygısıdır esasında.  Üç öğrenci düşünelim, biri çok çalıştığı için ve başarısından emin, rahat olduğu için, diğeri hiç çalışmadığı ve başaramayacağından emin olduğu için, sınav kaygısı filan yaşamaz. Ama bizim üçüncü, yeterince hazır değil, kendine güvenemiyor, başaramazsa içine düşeceği durumu kaldıramayacak! İmdadına sınav kaygısı yetişir, “sen merak etme, ben sorumluluk alıyorum” der ve bizim öğrenci rahatlar, suçlu bulunmuştur: sınav kaygısı. 
Sınav kaygısı problemi yaşayan çocukların aileleriyle yaptığımız görüşmede, aile içi ilişkilerin nasıl olduğu, çocuktan beklentilerin neler olduğu ortaya çıkmaktadır. Böylece, çocuğa elbirliğiyle yardım etmek mümkün olmaktadır. Yani sınav kaygısı sadece çocuğun değil, tüm ailenin birlikte çabasıyla çözüme ulaşacaktır. 
Bu konuya gelecek hafta devam edeceğiz.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1224