SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • SINAVLA SINANAN GENÇLİK İÇİN...

SINAVLA SINANAN GENÇLİK İÇİN...


Onları sokakta, evde, okulda, yüreklerinin pır pır atışıyla adımlarını uyumlulaştırmaya çalışarak, sessizce, kulaklıklarının kablosuyla oynarken başını omuzlarına gömerek yürürken görürüz.  Kimileri uykulu gözlerle, kimileri de uykudan şişmiş gözlerle bakı-nırlar. Rahat bir soluk alamadan, hep bir kaygıyla davranırlar. Hep bir yetişememe telaşı. 
Tanıyorsunuz, onlar, üniversite sınavına hazırlanan liseli gençler. Yıllardır hayatlarının amacı haline getirilmiş olan üniversite sınavının birinci basamağı için hazırlanıyorlar. 13 Mart Pazar gününü bekliyorlar. 
Hiçbir vicdana ve eğitim biliminin hiçbir ilkesine, kuralına sığmayacak bir mantıkla, yılardır yarıştırılıyor gençler. Biz yetişkinler eğitim sistemini sürekli siyasi etkilere maruz bırakıp çocuklarımızın haklarına sahip çıkamadığımız için. Biz, kendi olamadığı mesleklere çocuklarının sahip olması hayal-leriyle yaşadığımız için. Biz gençleri ciddiye alıp hayatın tüm alanlarında mutlu ve başarılı olmalarına çabalayamadığımız için. 
Sevgili gençler, siz bize bakmayın. Hayatınıza sahip çıkın. Pazar sabahı gireceğiniz sınavda, sizin ve hayatınızın değeri ölçülmüyor, bunu unutmayın. Siz lise öğreniminiz boyunca edindiğiniz akademik bilgiyle ilgili bir teste tabi tutuluyorsunuz. Tüm soruları dikkatlice okumak ve edinmiş olduğunuz bilgiyi hatırlamaya çalışmak yeterli olacak. Elinizden geleni yaptığınızda, bu, en iyisini yaptığınız anlamına gelir. O halde, kendinizi olumsuz duygu ve düşüncelerinizin etkisine maruz bırakmamaya çalışın. Endişelenmeniz çok doğal ama bu endişeyle çok sıkı fıkı olmayın. Sizin hak ettiğiniz gibi başarılı olmanız için kendinizi takdir etmeniz ve kendinize güven vermeniz işe yarayacaktır. Kendinizi eleştirmeyi erteleyin, sonra tekrar bakarsınız ona,  ama şimdi bilginize ve dikkatinize sahip çıkın. Olumsuz tepkiler veren, “kesin çok kötü geçecek benim sınavım” diye moral bozucu konuşmalar yapan arkadaşlarınızı uyarın, baktınız susmuyorlar, yanlarından uzaklaşın. Size kimsenin baskı hissettirmesine, sizin enerjinizi, isteğinizi elinizden almalarına izin vermeyin. Anlaştık mı?
Sevgili anne babalar, çocuğunuzu rahat bırakın. Öğütler vermeyin, rahatlatmak için “boşver” demeyin. Öylece durun, sessiz, sakin, sabırlı. Çocuğunuza gerçekten güvenin, gerçekten inanın. Onun huzurlu hissetmesine yardımcı olun. Bunun için ne yapmanız gerektiğini size çocuğunuz söyleyecektir. Onu dinlemeyi başarın.
Sevgili eğitimciler, temel liselerde, Anadolu liselerinde, özel bürolarda öğrencileri sınava hazırlayan öğretmenler, yöneticiler, gençleri sınıflamayın, etiketlemeyin. Hırslanıp daha çok çalışsınlar diye deneme sınavlarındaki puanlarını yargılamayın, aşağılamayın. Her öğrencinin kendisiyle yarışmasını destekleyin ve kendi gelişimini ölçü tutun. Bir de sizin gözünüzden düşmemek için çabalamak zorunda bırakmayın.
Yine size dönecek olursam sevgili gençler, üniversite sınavınız yaşam yolundaki bir merdiven basamağınız. İlla ki oradan yukarılara doğru devam edeceksiniz. Hiç acele etmeyin. Sizi sevgiyle kucaklıyorum. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 750