SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • SINIRLAR İÇİNDE ÖZGÜR KALABİLMEK...

SINIRLAR İÇİNDE ÖZGÜR KALABİLMEK...


Bu hafta, köşemde Karasu` dan yetişen bir konuk yazar ağırlayarak size sesleniyorum. Klinik Psikolog Esra Ülev tarafından yazılmış, çok beğendiğim bu metni sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.
Sınırlar İçinde Özgür Kalabilmek...
Bir gün uyanıp kendinizi hiç bilmediğiniz bir yerde bulduğunuzu düşünün. Orada hayatta kalabilmek için yapmanız gerekenleri bilmiyorsunuz. Önceden yaşadığınız yerden biraz bilginiz var; yemeli, içmeli, barınmalı… Etraftakileri tanımıyorsunuz, çoğu şey yabancı ve oradaki yaşamınızın planını yapabilmek için donanımınız yok. Yalnızlık, çaresizlik ve korku içinde belki kendinizi korumak için saldırganlaşırsınız, ne dersiniz? Oranın kurallarını tanımak, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı anlayabilmek istersiniz.
Oradaki bazı insanlar, sadece ne yapmanız gerektiğini söylüyor. Bunları yap, onlara dokunma, şunları söyleme! Her şeyi, sadece bu ruhsuz uyarıları algılayıp yapmanız bekleniyor. Sizde güven duygusu uyandırır mı tüm bunlar ya da sizi harekete geçirmek için motivasyon sağlar mı? Yaşamınızın kontrolünün sizde olduğunu fark edersiniz evet, ancak hakkında donanımınız olmayan bir dünyayı, sadece kontrol duygusuyla yönetmek zor olsa gerek. 
Bazı insanlar da size kendilerini tanıtıyor, sizi tanımaya çalışıyor, ne koşulda olduğunuzu bilmek istiyor ve tüm bunlar gerçekleşirken size yol gösteriyor. Güven ve sevgi hissiyle, artık gerçek anlamda ilişki kurduğunuz bu kişilerin gösterdiği yoldan gitmek istediğinize eminim. Yönlendiriliyorsunuz, seviliyorsunuz, güveniyorsunuz, keşfediyorsunuz ve bunlar uyum içinde. Artık kontrolü paylaştınız ve bundan rahatsız değilsiniz, çünkü bir bilinmezlik içindeyken tam da ihtiyacınız olan şey bu.
Çocuklarımız da bilmedikleri bir hayata gözlerini açıyorlar ve hayatı onlara adım adım gösterebilecek güvenli aynalara ihtiyaçları var. Yani size, doğru rehberliğinize, onlar için sınırlar belirlemenize ve bunu yaparken onlarla yakınlığınızı kaybetmemenize ihtiyaçları var. Siz onların ilk öğretmenisiniz. Hazır olduğu ve olmadığı şeyleri, doğruyu ve yanlışı onlara, sınırlar sayesinde öğretebilirsiniz. Ancak sınır dendiğinde aklınıza neyin geldiğini tekrar düşünebilirsiniz. Onlar için tutarlı, karışık olmayan, dengeli ve sorumluluklara dayanan bir özgürlük sağlayan sınırlar belirleyebilirsiniz. Bunları yaparken çok kuvvetli araçlarınız olan sevgi, samimiyet ve güveni temel alabilirsiniz. Böylelikle, aslında birçok probleme yol açan kontrolü yumuşak şekilde onlarla paylaşarak yüklerini hafifletebilirsiniz. 
Çocuklara sınır koymanın incelikleriyle ilgili kaynakları okumalı ve kullanmalısınız, evet. Ancak benim size bu yazıyla hatırlatmak istediğim, kullanılmayı bekleyen içsel kaynaklarınız. Arada bir dizlerinizi kırıp onların karşısına oturun ve onların boyundan hayatınızı gözlemleyin. Yazının başında yaptığımız gibi kendi zihninizde yolculuklar yapın, anne karnına dönün, doğun ve yavaş yavaş büyüyün, büyürken nelere ihtiyacınız olabileceğini hissedin ve karşınızda nasıl bir ebeveyn görmek istediğinizi bulun. Kuralları öğretirken sevgiyi, severken de kurallarınızı harcamamayı nasıl başarabileceğinizi, kendi yolculuklarınızla da keşfedin.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 968