SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

SONBAHARI SÜPÜREBİLMEK


   Karasu’da sonbahar tüm hükmüyle sürüyor. Hazan mevsimi, hüzün mevsimi, yaprak dökümü sonbahar. Her mevsim kendince anlamlar taşır, her insan başka başka karşılar sonbaharı da… Kimileri hoşnutluk duyar, kimileri yaz bitti diye kızar, kimileri sonbaharı bekler yaz boyu… Ne güzel isimlendirilmiştir bu mevsim, bir bahar ama kıştan önceki son bahar… 
Sonbaharla en çok ilişkilendirilen duygu nedir sizce? Çevremdekilere kısa bir sormaca yaptım. Hüzün diyen de oldu, mutluluk diyen de… Kış geliyor diye sevinen de oldu, yaz bitti diye üzülen de. 
Benim için sonbahar hep “yalnızlık” sözcüğünü çağrıştırır. Bunun bir nedeni Özdemir Asaf’ın sonbahar ve yalnızlığı buluşturan güzelim şiirleri de olabilir:
 “sen her şeyi süpürebilirsin/sonbaharı süpüremezsin/ yalnızsa sürekli bir sonbaharı süpürür hep/ düşünemezsin.”  
Yalnızlık sizin için ne anlam ifade ediyor? Korkutucu mu yoksa huzur verici mi? Hiç istemediğiniz bir durum mu yoksa ara sıra yalnız kalsanız iyi olur mu?  
Aklımda yine bir Özdemir Asaf şiiri: 
“yalnızlığın kadarsın/yalnızlığın mis kokmalı/yalnızlık dediğin bir büyük zindan/dünyanın en kalabalık zindanı/dinden imandan çıkarır/ama öyle bir adam eder ki insanı…”
Yalnızlığı kutsamak değil niyetim ama yalnız kalmayı bilmeyen, başaramayan  insanların yaşam kalitelerinde hep bir aksaklık olduğunu düşünürüm. Geçen haftaki yazımızı anımsarsanız, zaman çizelgenizi oluştururken, “ben zamanı”nız olsun diye önermiştim. Bu zamanda kendinizle muhabbet edin, “nasılsın, işler nasıl gidiyor, bu ara seni ihmal ettim mi yoksa, yardıma ihtiyacın var mı” deyin. Bazıları geceleri uyumadan önce yapar bunu, bazıları sabah uyanıp güne başlarken ya da iş arasında bir mola verdiğinde ya da haftada bir akşamı kendine ayırarak. Süresi önemli değil 10 dakika ya da iki saat olmuş, hiç fark etmez, yalnız kalmayı becerin. Acele etmeyin, bulunduğunuz mekanın ya da çevrenizdeki kişilerin farkında olarak zamanı değerlendirin. 
Sonbaharı süpürmeyi denemeyin, sonbaharı yaşayın. Kış, ilkbahar ve yaz yine kendi zamanında gelecek, siz acelenizle kalacaksınız.
Sonbaharda öyle güzel ki Karasu! “Nesi güzel” diyorsanız, bir bakının bakalım, nesi güzel olabilir? Araştırın ve bulduklarınızı paylaşın bizimle de.  
Sonbahar, biraz da paylaşmaktır…

   Haftaya kadar ödev: Bugünden itibaren bayram sonuna kadar 12 gün süreniz var. Bayramda ya da ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevdiğiniz insanlarla  birlikte daha önce hiç yapmadığınız bir şeyler yapmayı denemenizi öneriyorum. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1208