SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • TATİL BİTTİ: BİR GÜN OKULA GİDERKEN...

TATİL BİTTİ: BİR GÜN OKULA GİDERKEN...


Ağustos`un son haftasındayız. Dinlenerek, gezerek, eğlenerek ya da çalışarak, evde oturarak, sıkılarak yaz dönemini geride bıraktık. Eylül demek okul demektir bizim ülkemizde. Okulların açılması da pek çok aile için hazırlık, yoğunluk, telaş anlamına gelir. Hele bir de küçük çocuğunuz varsa, artık üç yaşına geldiyse ve onu ilk kez anaokuluna gönderecekseniz, sevinç ve endişe karışımı duygularla dolu olursunuz.

Bir okul öncesi eğitim sürecine başlanırken  ebeveynler en çok “çocuğum okula hazır mı” sorusunu sorar bize, “bu yaşta evden ayırmak doğru mu, acaba alışacak mı, ya beni bırakmazsa, bana çok bağlı, orda yemek yemezse, uyumazsa!”  Bu düşünceler, anne-babada kaygılı davranışların görülmesine yol açar.  Çocuklar, ebeveynlerinin kendileri için taşıdıkları duyguların farkına varırlar ve onları yansıtırlar. Onlara belli etmemeye çalışsanız da, ayrılık kaygısını siz yaşarsanız çocuğunuz da yaşar. Bakın neler olur?  Üç yaş çocuğundan dinleyelim:

Yaşamımın ilk yılları geride kaldı. Artık üç yaşındayım. Üç yıldır düşe-kalka öğrendim yaşamayı. Yemeğimi kendi başıma yiyebiliyorum. Dişlerimi fırçalıyorum. Artık bez bağlanmasını istemiyorum, kendim tuvalete gidiyorum. Yemek masasını kurarken ve toplarken anneme ve babama yardım ediyorum. Üstümü de giyebilirim, bazen annem  ya da babam yardım eder. En çok şarkı söylemeyi seviyorum, evde hepimiz sırayla şarkı söylüyoruz. Kendi başıma dans edebiliyorum. Oyun hamurlarımla oyuncaklar yapıyorum. Büyüdüm ben, bebek değilim!

Büyüdüğüm için de, artık okula başlıyorum! Annem ve babam dedi ki, çocuklar üç yaşına geldiğinde, ön okula giderlermiş. Bu okullara anaokulu da denirmiş. Benim yaşımda birçok arkadaş varmış orada. Bir de öğretmen varmış. Biz orada anaokulu öğrencisi olacakmışız. Evde nasıl herkesin odası varsa, anaokulunda da öğrencilerin sınıfları varmış. Biz o sınıflarda arkadaşlarımızla birlikte oyunlar oynayacakmışız,  resimler çizecekmişiz, şarkılar söyleyecekmişiz. Öğretmenimizle birlikte çok eğlenecekmişiz. Sabah kahvaltımızı ve öğlen yemeklerimizi de hep birlikte yiyecekmişiz! Orada da yatağım olacakmış ve öğleden sonra dinlenmek için yatağımda uyuyabilecekmişim.

 Beni okula götürdüklerinde ben de onlara okulumu gezdirebilirim.  Sınıfımızı gösteririm. Öğretmenimle ve arkadaşlarımla tanıştırırım. Annem biz oyun oynayana kadar beklesin, sonra oyunumuz bitince gelsin. Ben büyüdüm artık. Anaokuluna gittiğim için ve öğrenci olduğum için çok şey öğrenip, çok oyunlar oynayacağım. Annemle babam işe giderken benim işim de okula gitmek olacak.   Ne güzel. Yaşasın. Ne zaman gidiyoruz?

 

Haftaya kadar ödev: Karasu`da anaokulu seçenekleri neler? Çocuğunuz için okul öncesi eğitim koşullarını araştırın. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1280