SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • TATİL Mİ YAPIYORSUNUZ ÖDEV Mİ?

TATİL Mİ YAPIYORSUNUZ ÖDEV Mİ?


   Öğretim yılı yarılandı, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenciler karne aldı. İki haftalık bir mola verildi derslere. Peki, çocuklarınız tatili nasıl geçiriyor? 
Televizyon ya da bilgisayar karşısında mı mesela? Ya da elinde cep telefonuyla sürekli internette mesaj ya da fotoğraf mı paylaşıyor? 
Ödevleri mi var? Her gün ders çalışması mı gerekiyor?
Üniversiteye mi hazırlanıyor? Bu yüzden okullar tatil olsa da tam zamanlı olarak dersaneye gitmeye mi başladı?
Sürekli arkadaşlarıyla buluşup oyun mu oynuyor? Sokaktan eve girmiyor mu? 
Elinde kitap, sürekli okuyor mu? Şiir kitaplarına merak sarmaya başladı, sizin kitaplığınızı mı karıştırıyor?
Geç saatlere kadar bilgisayarda oyun oynayıp, ertesi gün geç saatlere kadar uyuyor mu?
Spor mu yapıyor? Futbola ya da baskete mi meraklı? 
Müzik mi dinliyor? Kulağında kulaklıkla mı geziyor her zaman?
Tatil deyince, hiçbir şey yapmamak mı geliyor aklına yoksa?
Ne yazık ki, çocuklarımızın tatilde yapabileceği etkinlikler sınırlı. Bildiğim kadarıyla, Karasu`da fazla seçenek yok. Ama yine de, tatil tatildir ve çocukların kendini “dinlenmiş” olarak hissedebileceği bir zaman olarak yaşanması önemlidir. 
Çocukların tatilde ödev yapması gerekir mi? Bu soruya evet ya da hayır demek zor. Her çocuğun gelişim ihtiyacı farklı. Burada önemli olan, çocuğun kendini bir zorunluluk içinde hissetmemesi, istekli olabilmesidir. Neden ders çalışmak zorunda? Neden tatilde de dersaneye gitmek zorunda? Bu sorulara çocuğun kabul edebileceği şekilde cevap vermeniz önemli. Bir zorunluluk değil, bir tercih olarak algılamasına yardımcı olabilirsiniz. Zorunluluklar gerginlik yaratır, tercihler ise özgüven kazandırır. 
Çocuklar yaşamı öğrenirken, onlara sunduğumuz anlamlar içinden seçimler yaparlar ve kendileri için bir anlama ulaşırlar. Çocuğunuzun kendini tanımasına, kendi özelliklerini fark etmesine yardımcı olun. Sizin istediğiniz gibi büyümesini değil, kendi mutlu olacağı şekilde yaşamasını destekleyin. Bu öneri, çocukların istedikleri her şeyi yapmaları anlamına gelmiyor, ne istediklerinin farkında olmalarına yardımcı olmanızı hatırlatıyor. 
Çocuklar güvenli büyümek isterler, bunun olması için de anne-babalarının kararlı ve tutarlı olması önemlidir. Yetişkin yaşamında hep başkalarının sözüyle hareket eden insanların çocukluklarında, kendi karar verme becerilerini edinemedikleri görülmüştür. Anne-babalar olarak en önemli görevimiz, çocuklarımıza seçme ve karar verme hakkı tanımaktır. Eğer bunu çocukken öğrenemezlerse, büyüdüklerinde de mantıklı karar alamazlar ve kendilerini güçlü hissetmek için inatçı ve hırçın davranırlar.
Tatil dönemlerini tatil gibi, okul dönemini sorumluluk alabilen öğrenci gibi yaşamalarına yardımcı olun. 
Onlara en büyük katkınız böyle olur.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1064