SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

TATİL NE DEMEK?


Anaokulu,İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite… Hemen hepsi uzun bir yaz tatiline girdi. Öğretmenler, öğrenciler derin bir soluk aldılar. Notları başarılı ya da başarısız da olsa, tatil genelde öğren-cilerin sevdiği bir zamandır. Tatil sözcüğü, “dinlenme” anlamıyla kullanılır, “çok yorulduk, bugünlük 
tatil edelim” deriz örneğin. “Ara 
verme”, “bekleme” anlamında da kullanıldığı olur. 
Peki tatil tüm çocuklar için aynı anlama geliyor mu? Yoksa bazı çocuklar için asıl “tatil” sözcüğü çalışma anlamına mı geliyor? Karasu`ya fındık toplamak için başka şehirlerden, daha çok da güneydoğu bölgesinden gelen ailelerin çocukları buraya tatile mi geliyor sizce? Ya da sanayide, restoranlarda, “ayak işleri”nde çalışan çocuklar? “Çocuk işçiler” sözcüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Çocukların tatil döneminde çeşitli işlerde hayat deneyimi kazanması, sorumluluk alması, zamanını üreterek geçirmesi gibi çeşitli açıklamalar yapılabilir bu konuya ilişkin ama bu amaçlı, hafif işlerde çalışarak çocuğun da kendini iyi hissettiği bir “çıraklık” yaklaşımı ile, çocuğun doğrudan para kazanarak ailesine destek olması aynı şeyler değildir.  Çocuklar, oynayarak, hayatı arkadaşlarıyla, yaşıtlarıyla bir arada keşfederek, büyümelidir. Yazlarını bilim, sanat ya da spor kamplarında geçirmelidir. Her çocuğun bir “hobi”si, yani zevk alarak gerçekleştireceği bir uğraşı olmalıdır. Yaşadığı çevreyi tanıyacağı gezilere katılmalıdır. Sinema, tiyatro gibi etkinlikler çocuklar için özel ve ücretsiz sunulmalıdır. Karasu`da yaşayan tüm çocuklar ayrımsız bu hizmetlerden yararlanmalıdır. Çocuklara, “karnesini getiren” ya da “takdir belgesi alan” gibi sınıflamalar yapılmamalı, sadece “çocuk” olduğu için kendisine değer verildiğini hissettirmelidir.
Elbette bir çocuğun ailesine destek olması ve anne-babasına ev ya da iş ortamında yardımcı olması da önemlidir, paylaşma, yardımlaşma, sorumluluk, tutumluluk, düzen gibi değerler ancak yaparak yaşanarak edinilir. Ama çocuklar üzerinden para kazanmaya hayır demeliyiz. 
Çocukların sağlıklı gelişiminin sorumluluğu tüm topluma aittir. Bu yüzden, bu etkinlikler de ailelere bırakılmadan, bu işin sorumlularınca planlanmalıdır. Kim mi bu işin sorumluları? Bana göre, Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile, bu kurumlara lojistik destek sağlayacak olan Karasu Belediyesi`dir. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Çalık ve Belediye Kültür Müdürümüz Fatma Püskül işbirliği yaparlarsa, ne iyi olur. Eminim, destek istediklerinde, pek çok gönüllü eğitimci de bulacaklardır. 
Bir yeri sevmek, bir yere sahip çıkmak, lafla da olur, işle de. Kalıcılığı, yöntem belirler.
Çocuklarını seven, koruyan her ulus, kalkınıyor, gelişiyor. Aksi durumda, ülkemizin bu günkü halinde oluyoruz.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1321