SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

TRAVMAYA HAZIRLANMAK…


Bu hafta hepimiz için çok üzücü bir olayla sarsıldık. Lise öğrencisi bir gencimiz kazayla vurularak hayatını kaybetti. Kazaya neden olan genç, her iki gencin arkadaşları, yakınları ve aileleri de zorlu bir travmayla karşı karşıya. Yaşamda ne yazık ki zaman zaman böyle olaylarla da karşılaşmak, acıları, üzüntüleri paylaşmak durumunda kalıyoruz. Ben de bu olaydan sonra, travmayla baş etme konusunda bilgi paylaşmak istiyorum.

Travma, yaşamda beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkan olaylar sonucu yaşanan, zorlayıcı ve kişinin başa çıkma yeteneğini aşan ruhsal gerginliktir. Kişinin ruhsal bir travma altında olması için, gerçek bir ölüm ya da ölüm tehdidi, ağır bir yaralanma, kendisinin ya da başkasının fizik bütünlüğüne karşı bir tehdit olayını yaşamış, böyle bir olaya tanık olmuş ya da böyle bir olayla karşı karşıya gelmiş olması, bu olay karşısında aşırı korku, çaresizlik ya da dehşete düşme tepkileri vermiş olması gerekir.

Yaşanan her zorlu olay, travmatik etki yaratmaz ve aynı zamanda travmatik olaylar her kişide aynı etkiyi yaratmaz. O nedenle yaşanan güçlüğü, çevresel koşullar, kişinin gelişim özellikleri, sosyal destek, ruhsal olgunluk düzeyi gibi değişkenlere dayalı olarak değerlendirmeliyiz.

Travma sonrasında kişilerde travma sonrası stres bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu bozukluğun belirtileri olayı yeniden hatırlama, sürekli tetikte hissetme, kendine zarar verme, suçlanma, utanç, öfke duygularının yoğunlaşması ya da duygularda donukluk, küntleşme, bedensel yakınmalar,  uyku bozukluğu gibi farklı tepkiler olabilir. İlk bir aylık süre içinde bu tür tepkiler, akut stres tepkisi olarak normal karşılanabilir ama bir ay sonrasında devam ediyorsa travma sonrası stres bozukluğundan söz edilebilir. Bu nedenle, sürecin normalize edilmesine yardımcı olacak psikiyatrik ve psikolojik desteğin ihmal edilmemesi gerekir. Travma sonrası stres bozukluğu bazen olayın üstünden 6 ay geçtikten sonra da ortaya çıkabilir.

Bu üzücü olay, öğrencilerin okuduğu okulda ve sınıfta da zorlayıcı etki yaratacaktır. O nedenle, tatil bitiminde okula özel bir psikososyal destek çalışması yapılmalıdır. Sanırım bu çalışma, hem okulun hem de ilçemizin psikolojik danışma ve rehberlik zümresi tarafından işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve gerektiğinde İl Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden yardım alınacaktır.

Ülke olarak en eksik olduğumuz konulardan biri, zorlu ve travmatik yaşam olaylarına hazırlanmaktır. Başımıza ne geleceğini asla kestiremediğimiz bu yaşamda, kendimizi güçlendirmeye ve birbirimize sosyal destek sağlamaya daha fazla çaba harcamalıyız. Ben de bu düşünceyle, okurlarımızın ve Karasu’daki tüm kişilerin her türlü psikososyal destek ihtiyaçlarında ulaşılır olmak için telefon ve e-posta adresimi sürekli yayınlayacağım. Gerek psikoterapi vermek, gerekse eğitim çalışmaları yapmak için her zaman hazırım. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 987