SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ULUSAL VE KİŞİSEL CUMHURİYET...

ULUSAL VE KİŞİSEL CUMHURİYET...


   Cumhuriyet kelimesi, Arapça “cumhur” yani “halk” kökünden gelir ve Türkçe Sözlükte “Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi” olarak tanımlanır.  Yani cumhuriyetle yönetilen ülkelerde ülkeyi “seçilmiş” insanlar yönetir ve üstlendikleri görevler daha önceden yasalarla, kurallarla belirlenmiştir. Yani halka rağmen değil, halk için, ülkenin bütün yurttaşları için çalışırlar.  Bu kişiler belirlenmiş süreler için görev yaparlar. Yani cumhuriyet rejiminde son sözü daima seçenler söyler.
Şimdi ülkemizin haline bakıp da, 29 Ekim 2014 tarihinde hangi “cumhuriyet” bayramını kutladığımızı kendinize soruyor olabilirsiniz ama ben cumhuriyeti kutlamaktan bir gün bile vazgeçmemeliyiz diyorum. Yani umutsuz olmamalıyız. Elbette eninde sonunda halkın tüm istek ve ihtiyaçlarının temsil edileceği bir meclis yönetecek bu ülkeyi. Ülkemizin her yerinde, bu ülkede yaşamayı tercih eden herkesin dostlukla, kardeşlikle, kocaman bir ailenin ayrı ayrı değerli çocukları gibi, eşit ve özgürce yaşayacağı günler gelecek. 
Ama bunun için aldırmazlık ve tembellik etmemek,  çalışıp çabalamak gerek. Öncelikle kendimize, ailemize, yakınlarımıza kıymet vermek, sahip çıkmak gerek. 
Cumhuriyet, “fikri hür, vicdanı hür” insanların yaşadığı bir ülkede varlığını koruyabilir. O halde, cumhuriyetimizi korumanın tek bir yolu var: Çocuklarımızı “bağımsız” yaşayabilen, kendi kararlarını alabilen, istekleriyle ihtiyaçlarını birbirinden ayırt edebilen ve kendi özelliklerinin de gerçekçi bir şekilde farkına varan insanlar olarak büyütmek!
Çocuklarınıza cumhuriyetin bir bayram töreninden ibaret olmadığını, insanın en temel hakkı olan “tercih yapabilme” hakkını sunan bir yönetim biçimi olduğunu anlatın. Onu inandırmak için de, evde cumhuriyet yönetim sistemini uygulayın. Herkesin söz hakkı olsun. Cumhurbaşkanı, tüm aileyi temsil etsin, herkesi dinlesin. Hükümet edenler, herkesin ihtiyacını gidersin. Kimse küçük çocuk ya da büyük çocuk olduğu için, kadın ya da erkek olduğu için ayrımcılığa uğramasın. Gelirler ve giderler ortaklaşa karşılansın, kimse diğerinden yoksul ya da zengin olmasın. 
Aile, iki yetişkin insanın bir araya gelmesiyle oluşur, çocuklar da katılırsa kalabalıklaşır. Ama çocuklu ya da çocuksuz da olsa, yalnızca anneyle çocuklar veya yalnızca babayla çocuklardan da oluşsa artık tek parçadır ve küçük bir ülkedir. Artık bu ülkenin varlığını korumak ve hep birlikte mutlu olmak için yurttaşlarının çabalaması gereklidir. Çünkü dünyada her zaman başka ülkelere karışıp onların kaynaklarını kendi refahı için kullanmak isteyen sömürgen ülkeler vardır.
Kendimizi, ailemizi, ülkemizi bu sömürgenlerden uzak tutmak için çabalayalım. İşte bunun için, Yaşasın Cumhuriyet! 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 763