SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

YARIN OLA HAYROLA...


Sabırlı olmak meziyettir evet. Acele etmeden, yavaş yavaş hareket etmek, sakin olmak iyidir. Yavaş yavaş yemek yerseniz mideniz rahat eder, yavaş yavaş konuşursanız daha iyi anlaşılırsınız, yavaş yavaş yürürseniz düşmezsiniz.  Ama bazen de ertelememek, beklememek gerekir. Zaman kaybına tahammül yoktur. Hele de kaybedilen yaşamsa, beklemenin imkanı yoktur…
Yılların birikimiyle dağ gibi sırtımızda taşıdığımız bir sorunun, çözümü erteleye erteleye geldiğimiz noktasında, artık “çocuklarımız ölüyor” demek bile bana samimiyetsiz geliyor. Acı, yas, öfke, üzüntü kol geziyor ülkenin her tarafında ve duyguları galeyana gelmiş insanlar “çözümsüzlüğü” çoğaltıyorlar. Geçen yıllar boyunca biriken çözümsüzlük, şimdi kendi havuzundan taşarak hayatımıza giriyor.  Kime laf anlatacağız, kimi teselli edebileceğiz; büyütüp askere gönderip geldiklerinde evereceklerini hayal ettikleri oğullarının mezarını kazmak zorunda kalan aileleri mi, daha iyi bir yaşam için mücadele ettiğine inandırılıp savaşa sürülen çocuklarının cesetlerini de bulamayan çaresiz insanları mı?  
Bu köşede, “ailece” ele alacağımız konuları yazıyorum her zaman, ama artık bu ülkede ne ailece ne kardeşçe yaşayamaz hale geleceğimizden korkuyorum. Çocuklarımıza barışı, sevgiyi nasıl anlatacağız? Karasu`da fındık toplamaya Güneydoğu`dan gelen, uzak yolları aşarak gündelikle hayatlarını kazanmaya çalışan, kışlık evrak parasını, okul parasını biriktirmek için çabalayan bu insanlar bizim kardeşimiz değil de nedir? 
İnsanları doğum yerleriyle mi sınıflayacağız? Bizi onlarla kardeş kılan değerlerimizin ortaklığı değil mi? Alnının akıyla, emeğiyle para kazanan, kimseye zararı olmayan, çoluk çocuğuyla hayatı paylaşan herkes bizim kardeşimiz değil mi? 
Çocuklarımıza anlatalım: Bu savaş bilerek bitirilmiyor. Bu savaş, halkı umursamayan büyük büyük adamların, kendini tüm zamanların en büyük lideri sayan ama yürekleri olmayan kötü yöneticilerimizin, bir ulusun kaderi üzerinden kendini var etmek isteyen örgütlerin  savaşı. Anlatalım onlara, mecbur değiliz birbirimize düşman olmaya, mecburuz hayatımızı paylaşmaya.
Yarını beklemeden, hemen şimdi savaşı bitirmeye mecburuz. Kimse beni bunun mümkün olmadığına inandıramaz. İstemedikleri için bitmiyor. Ama bizim zamanımız kalmadı. Yarın ola hayrola diyecek şansımız kalmadı. 
Evet, korkuyorum her zamankinden daha çok. Ama yine de umutsuz değilim. Biz daha çokuz. Çocuklarına barışı, paylaşmayı, sevmeyi öğretecek daha çok sayıda insanız. Karasu`da ve Tüm Türkiye`de. 
 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 679