SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

YAZIN OKUL OLUR MU?


   Yazın yapılacak işler azalır. Okullar tatildedir, sınavlar, dersler, ödevler, projeler yoktur. Dersaneler, etütler kapanmıştır. Havalar iyice sıcak ve hareket etmeyi zorlaştırıcıdır. Çocuklar birkaç boş günden sonra sıkılmaya başlamışlardır.  
Büyük şehirlerde buna bir çözüm buldular: Yaz Okulları! Çocuklar, okullar kapanır kapanmaz yaz okuluna kayıt oluyorlar. Bu okulların programı yaza özel: Yüzme, tenis, binicilik, basketbol, voleybol, futbol kursları gibi çeşitli başlıklarda etkinlikler düzenleniyor. İngilizce ya da satranç gibi kurslar da açılıyor.  Ekonomik olanaklarınıza göre farklı okullar var. Ama en ekonomik olanı bile ayda 600 TL`den aşağı değil. Biraz farklı etkinlikler olsun isterseniz, 1000 TL`den başlamak zorundasınız. Özellikle çalışan anne babalar bu kursları tercih ediyorlar.
Küçük yerleşim bölgelerinde ise, paranla da arasan bu olanaklar yok! Aileler, çocuklarının yaz boyunca verimli, sağlıklı etkinliklerle zaman geçirmesini hayal etseler de, bir-iki basket ya da futbol kursu dışında seçenek yok.
Hele, müzikmiş, resimmiş, tiyatroymuş, dramaymış, yaratıcılıkmış, bu konuları ele alan kişi ya da kurum da yok!
Öte yandan, bakıyorsunuz bütün yaz boyu okullar, okul bahçeleri bomboş! Bağımsız anaokullarının son derece donanımlı odaları, salonları 3 ay boyunca kapalı, eylül gelsin diye bekliyorlar!Oysa, her okul kendi yerleşim çevresindeki çocuklar için yaz okulu projesi yapsa! Yaz tatili için ailesinin yanına gelen üniversiteli gençlerimiz var, başka şehirlerde öğretmenlik yapan ve  tatil için memleketine gelen genç eğitimciler var. Bunlardan gönüllü eğitimciler bulacağımıza eminim. Her mahallede duyuru yapılsa, çocuklar için küçük atölye çalışmaları planlansa: kitap okuma atölyesi, güvenli bilgisayar kullanımı atölyesi, drama atölyesi, müzik atölyesi, tiyatro atölyesi, dans atölyesi, heykel atölyesi olsa! Doğa keşif ekibi, bilim atölyesi ekibi, eğlenceli matematik ekibi oluştursak! Okul öncesi grubu için bağımsız anaokulu devreye sokulsa! Çocuklar yaz boyu oyuna, müziğe, resime, heykele doysalar!
“Ne güzel olur” dediğinizi duyuyorum. Çocukların yaşamını kalitelendirmek bizim elimizde. Harekete geçelim. 
Ben bu yazıyla başlıyorum. Öncelikle, bu işte eğitimci olabilecek kişilerle bir ekip olmamız gerek. Haberleşelim ve bir öneri taslağı ile ilgili kurumlarımızla iletişime geçelim. 
Hiçbir kurum ilgilenmezse, bir ağaç altı bile, çalışma yapmak için yeterli olacaktır. Öğretmen ve öğrencileri buluşturduktan sonra, mekanlar sorun olmayacaktır.
Haydi, hep beraber kendimize yaz okulu açalım! Bana yazın (olgupd@gmail.com) ve arayın (05337170355), ben de gelişmeleri haftaya buradan duyurayım!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1150