SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

ZAMAN AKAR...


   Zaman, insanların tümüne adil olarak dağıtılan tek şeydir. Herkes aynı zamana sahip, hepimizin 24 saati, bir haftası, bir ayı, bir yılı var. Ama bazıları zamanın yetmediğinden çok yakınır, bazıları sıkıldığından, zamanın geçmediğinden söz eder.
Zaman kullanımını nasıl öğreniriz? 
Ya da öğrenir miyiz? Yoksa, öylece yaşar gider miyiz günümüzü? Zamanı yönetmeyi öğrenmek mümkün mü?
   Okullarda öğretilenleri düşünüyorum. Onca bilginin arasında zaman kullanımı bilgisi, becerisi yok. Okul rehberlik programlarında böyle bir başlık var belki ama sistemli bir eğitim yok.  
Oysa öğrencilere zaman kullanımını öğretemez miyiz? Zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenirlerse, daha üretken ve daha doyumlu gençler olamazlar mı? Saatlerini televizyon, bilgisayar ya da telefon başında geçirdiklerinden yakınıp duruyoruz ama zamanın ne kadar kıymetli olduğunu onlara hissettirebiliyor muyuz? Daha iyi ne yapabileceklerini düşünmeyi öğreniyorlar mı?
   Size bir zaman kullanımı önerisinde bulunmak istiyorum. Hafta içinde zamanınızı alacak etkinlikleri hafta başından belirleyin. Örneğin, 10 saat ders çalışmam ya da kitap okumam gerek dediniz, şimdi bu 10 saati haftanın hangi gün ve saatine yerleştirmek istersiniz, onu belirleyin. 10 saatini eğlenme ihtiyacım için ayırmak istiyorum diye karar verdiniz, bu 10 saatin günlerini, zaman aralığını belirleyin. 4 saatini arkadaş buluşmasına ayırdınız diyelim, hangi zamanda bu 4 saati kullanacaksınız? Zorunlu ve isteğe bağlı olan etkinliklerinizi birbirinden ayırın. Okul, iş gibi zorunlulukların dışındaki zamanı böylece düzenlemek size kendiniz kontrol duygusu verecektir. Ayrıca böyle toptan bir bakış açısıyla, hangi tür faaliyetlerin yaşamınızda ne kadar etkili olduğunu da görmüş olacaksınız. En çok neye zaman ayırdığınız ortaya çıkacak.
   “En çok zaman ayırdığınız şeye, en çok değer veriyor” olabilir misiniz acaba? Yoksa, mesela ailenizle beraber olmaya o kadar da zaman ayırmadığınızı fark ederseniz, bu durumda ailenize değer vermiyor olabilir misiniz gerçekten? “Hayır” diyorsanız, neden ailenize zaman ayırmıyor olabilirsiniz, bu soruyu kendinize sormaya hazır mısınız?
Cevabını kendiniz bulamazsanız, 
bana yazın, beraber cevap arayabiliriz. 

Haftaya bu konuya devam edeceğim.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1342