SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

ZAMAN GEÇİRMEDEN...


   “En çok zaman ayırdığınız şeye, en çok değer veriyor musunuz” diye sormuştum geçen hafta. Şöyle de sorabiliriz: En çok değer verdiğiniz şeylere ne kadar zaman ayırıyorsunuz?
Çocuklarınızın ya da anne-babanızın ya da sevdiğiniz, güvendiğiniz insanların değerini neyle ölçersiniz? Onlar için harcadığınız parayla mı, onlar için verdiğiniz emekle mi, onlar için yaptığınız fedakarlıklarla mı? Ya zaman? Onlara gerçekte ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Belki en çok zamanınızı işe ya da eğitim hayatınıza ayırıyorsunuz, çünkü bu zorunlu, kimse size haftada  kaç saat işe gelirsin diye sormuyor, mesainin süresi belli. Ama sorun bu değil. Benim kastettiğim, kendi tercihinize kalmış olan zamanınızı nasıl kullandığınız. 
Düşünün, kendi çocukluğunuzu... Arkadaşlarınızla istediğiniz kadar zaman geçirebildiniz mi? Okul dışındaki zamanlarda özgürce oynayıp enerjiniz atabiliyor muydunuz? Anne- babanızla birlikte eğlenceli zaman geçirdiğiniz oldu mu? Birlikte pikniklere, gezilere, aile ziyaretlerine ya da sinemaya tiyatroya gidebildiğiniz olmuş muydu? Babanız her akşam zamanını kahvede ya da balık tutmakta geçirmek yerine eve zamanında gelip, sizinle geceyi ve zamanını paylaşıyor muydu? Bunu her gün değilse bile haftada bir kaç kez yapsa iyi olur muydu?
   Okuldaki gösteride görev aldıysanız, babanız gelip sizi sahnede izler miydi? Anneniz size güvenir ve sizin kendi kararlarınızı verebilmeniz için destek verir miydi? Hangi okula gitmek istediğinize, kimlerle arkadaşlık edeceğinize nasıl karar verirdiniz? 
Peki,  diyelim ki bundan 20 yıl sonra, bu soruları çocuklarınız nasıl cevaplandırır sizce? Sizinle çocuklarınız arasındaki şu andaki ilişkinin niteliği nedir? Çocuklarınıza nasıl bir yaşam becerisi kazandırıyorsunuz? 
Gerçekten neye ve kime zaman ayırıyorsunuz? Geçen zamanın kıymetini sizden iyi kim bilebilir? Yeniden yaşanmayacak çocukluk yıllarının, geri gelmeyecek gençliğin tadını siz yetişkinlerden iyi kim bilebilir?
   Okullar kapanıyor bu hafta. 
İşte bir öğretim yılı daha bitti. 
Çocuklar için “yeni yıl” eylülde başlayacak. O güne kadar zamanınızı, çocuklarınızla ve eşinizle daha fazla birlikte olmak için değerlendirin. Karasu o kadar güzel bir yer ki, hiç de çok para harcamak zorunda kalmadan çok eğlenceli zaman geçirebilirsiniz! Bu hafta sonu üşenmeyin, kahvaltılığınızı toplayın, Küçükboğaz kıyısında, Vezir`in yerinde, koca bir semaver çayı eşliğinde ailece bir sabah zamanı geçirin! Belki de, Sevgili Okan`ın çaldığı tulumun sihirli sesi de size eşlik edecektir. 
Haydi, zaman geçirmeyin!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1012