SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Zamanı yapılandırmak: Acil mi, önemli mi?

Zamanı yapılandırmak: Acil mi, önemli mi?


  Geçen haftanın ödevini hatırlıyor musunuz? Sizin için değerli olan şeylere ne kadar zaman ayırıyorsunuz diye sormuştum. Acaba neler fark ettiniz? İstediğiniz şeylere mi, zorunlu olduğunuz şeylere mi zaman ayırıyorsunuz?
İnsanlar genellikle kendilerinden beklenen ve acil olan işlere daha çok zaman ayırır. Çünkü acil bir işi bitirince hemen elde edilen bir başarı duygusuna sahip oluruz. O sırada önemli bir çalışmayı yarıda bırakmak zorunda kalsak da bizden istenen bir listeyi – o kadar önemli olmasa da- hazırlamak durumunda kalabiliriz. Düşünün bakalım, işten eve geldiniz, hem akşam yemeği hazırlanacak hem de tüm gün sizi görmeyen çocuğunuz sizinle oyun oynamak istiyor. Hangisi önemli? Hangisi acil? Yoksa ikisi de hem önemli hem acil mi? Ev işleri çocuğunuzdan değerli mi? Hayır dediğinize göre, o zaman nasıl çözüm buluyorsunuz?
“Senden önemli mi!”
Zaman hızla geçip giderken kendimizi mutlu hissetmiyor olmamızın temel nedeni, “önemli” dediğimiz işlere, ilişkilere, kişilere öncelik vermemiş olmamızdır. Acil işler zamanımızı doldurur, bitirir! Çocuğumuz bizim için dünyada her şeyden önemlidir ama hep “acil” işlerimiz vardır, toplantılar, raporlar, bekleyen müşteriler ya da şimdi bitecek olan televizyon dizisi ya da telefondaki arkadaşımızın derdi, hep “daha acil”dir! Ne yapıyorsak hepsi ailemizin mutluluğu içindir, ailemiz çok önemlidir ama onları değil de müdürümüzü ya da aile büyüklerimizi ya da komşularımızı memnun etmek daha acildir! 
Sevgili okurlar, çocuklarınız sadece bir kez çocuk oluyorlar,  siz müsait olana kadar bekleyip biraz birlikte oynayıp eğlendikten sonra büyüme şansları yok. Yani onlarla ilgili her şey  hem önemli hem de acil.  Eşinizle yaşamak isteyip de ertelediğiniz her yaşantı geri gelmez bir boşlukta kayboluyor, evliliğiniz sadece bir kez beşinci yılında, onuncu yılında ya da birinci yılında olacak, tekrarı yok. 
“Ben, biz, onlar!”
Zamanı nasıl kullandığınız, yaşamınızın kalitesini belirliyor. Siz de yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız, sizin için önemli olanları belirleyin.  Zamanınızı dengeli kullanmaya çalışırken, kendinizi de ihmal etmeyin. Aile içinde herkesin kendi başına kalabildiği ve istediklerini yapabildiği bir “ben zamanı” olsun.  Ailenin hep bir arada yaptığı faaliyetleri içeren bir “biz zamanı” olsun. Son olarak da, ailece dış çevreyle ilişkiye, iletişime ve sosyalleşmeye ayırdığımız bir “onlar zamanı” olsun. Zamana güvenin, göreceksiniz her şeye yetecek!
   Haftaya kadar ödev:  Kendinizi daha iyi hissetmek için nelere zaman ayırmak isterdiniz? Neleri erteliyorsunuz? Başarılı olmak için çabalarken neleri ihmal ediyorsunuz? 
Bunları eşinizle ya da bir yakınınızla konuşun. Birbirinize önerilerde bulunun.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1769