SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

HESAPSIZ İŞLER


  Park ve bahçe düzenlemeleri yapan arkadaşımın büro çalışmalarını yöneten bayan sekreteri çay ikram ediyor. Sohbet arasında, Sakarya Üniversitesi Tarih Öğretmenliğinden mezun olduğunu öğreniyorum. Mezun olduktan 2-3 yıl sonra, kendi alanında çalışma umudunu kaybetmeye başlaması nedeniyle, başka iş arayışı içerisine girerek çalışmaya başladığını anlatıyor.

  İşte onun sözleri: “Şu kadar üniversiteden bu kadar Tarih Öğretmeni her yıl mezun oluyor. Bu alanda 50 000 öğretmen fazlası var. KPSS sınavlarında alınan puanlar atama yapılmasına yetmiyor.”

  Üniversite kontenjanları belirlenirken ülke ihtiyaçlarını dikkate almayanlar neyin hesabını yapıyor olabilir? Tarih Öğretmeni fazlası varken, yeni mezunlar verecek şekilde devam eden sürecin, denetimini yapan bir sistem neden olmaz. KPSS ile elediğin Tarih Öğretmen’inin hangi işleri yapmasını düşünüyorsunuz?

  Çözüm mü? Devlet kadrolarının öğretmen ihtiyacına bakarsın, özel okulların ihtiyacını hesaplarsın, bu rakama %20 de ilave edersin, ne 50 000 fazlalık olur; Ne de KPSS ile uğraşırsın.

  Son yıllarda, 2 yıllık meslek yüksekokullarına olan öğrenci ilgisi azaldığı için, kontenjanlarda büyük boşluklar oluşmaya başlamış. Sorguladığımızda görüyoruz ki! Mezun olanların iş bulmalarında sorunlar var. Çözüm, yukarıdakinin benzeridir. Hangi alanda ne kadar iş açığı var. Önce bu çalışma yapılır. Ardından, bu okulların daha nitelikli hale gelmesi için, daha becerikli mezun vermesini sağlamak için, ilave çalışmalar yaparsın, verilen emekler de boşa gitmez.

  Açıklandığına göre İmam Hatip Okulları kontenjanının %60’ı boşmuş. Neden olabilir? Bu okullar da genel lise durumuna dönüşmüştür. İmam ya da Hatip ihtiyacına göre öğrenci alınmamaktadır. Bunu gören vatandaş, meslek sahibi olmak ya da üniversiteye daha kolay yerleşmek için, başka arayışlar içerisine girmektedir.

  Bir ülkenin en büyük zenginliği o ülkenin genç nüfusudur. Sonra, kültürlü genç nüfusudur. Sonra iş sahibi kültürlü genç nüfusudur.

  Bu İşleri kim düzeltecek dersiniz? Siyasiler değil mi? Doğru olmasına doğru da bunlara da en az 3-5 defa doğru format atmak gerekir.      

 

 

 

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 317