SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

FINDIK VE FINDIKÇI


  Ak Parti iktidarının tarım birliklerine destek vermeme politikası ile 2005’de 7,5 liradan satılan fındık sonraki yıllarda(10 yıl) 3,4,5 liralardan satıldı. Fındıkçı ezildi ve üzüldü. Karadeniz Bölgesinde fındık mitingleri yapıldı. Yapılan her seçimde, fındık üreticisi Ak Parti’ye en çok oy veren seçmen oldu.

  İki yıl önce, 22 liradan satış gören fındık, 10 yıl süründürülen fındıkçının yüzünü güldürdü. Bu fiyatı gören fındıkçı, artık bu işin hep böyle gideceğini düşündü. Bu defa, 10 liraya razı olmaktan başka çıkar yol olmadığını görerek sadece üzülüyor.

  Fisko Birlik Genel Başkanı Lütfi Bayraktar, 50 kooperatiften sadece 12 tanesinin fındık alımı yapabildiğini söylüyor. Fındık alımına destek vermeyen hükümet politikası nedeniyle, 38 kooperatif pasif duruma getirilmiş. Bayraktar, hükümetin kooperatife destek olmaması nedeniyle fındıkçının İtalyan firmasının eline düştüğünü de söylüyor.

  Fındık alım satımı yapan esnaf da, hükümetin fındıkçının yanında bulunması gerektiğini anlatıyor. Osman Evli diyor ki! Arap ülkelerinin nasıl petrol politikası varsa, Türkiye’nin de fındık politikası olmalıdır.”

  Şimdi bunların hepsine soralım; Hangi partiye oy veriyorsunuz? Büyük oranda Ak Parti çıkıyor. Ayrıca, görevlerini başarıyla yapmanın mutluluğunu yaşıyor.  

  Kooperatiflerin asıl görevi, piyasa denetimi yaparak üyelerini korumaktır. Kooperatifin bu denetimi yapması için piyasadaki ürünün %20 sini kontrol etmesi gerekiyor. Anlayacağınız üretilen fındığın en az %20’sinin kooperatif tarafından alınması gerekiyor. Bu oran kooperatifçiliğin olmazsa olmazıdır. Bunun için de para gerekiyor. Bu miktar, en az yarım milyar dolardır. Konuya hükümetin desteği var mı? Yok. Fiskobirlik, üretilen fındığın yüzde birini dahi alamamış. Uygulanan politika sebebi ile 38 kooperatif hiç alım yapamıyor. Bu ne demek? Ölmüş. Kalanın da canının yüzde biri kalmış. Bu nedenle de piyasa denetimi yapamayan bir Fiskobirlik var.

  Çözüm için önce hükümet politikası değişecek. Alımlar için kasaya para girecek, sistemin başına da profesyonel yönetici gelecek. Devlet denetimi ile de kontrol edilecek. Hükümetin görevi, öldürmek değil idare etmektir.

  Hükümet politikalarının denetimini kim yapar? Vatandaş. Nasıl yapıyor? Oy vererek. Bu iş nasıl oluyor? Beğenmiyorsan oy vermiyorsun; Veriyorsan ağlamıyorsun.

  Hükümet politikasının bir numaralı aktörü, Fiskobirliği bu noktaya getiren politikanın sorumlusu, şu anda cumhurbaşkanımıdır? Evet.

Anayasa değişikliğini yaptı mı? Evet. Halk oylamasına giderek başkanlık sistemine geçmek istiyor mu? Evet. Nisan ayı içerisinde oylama var mı? Evet.

  Bak kardeşim! Boş konuşup laf üretmek değilse eğer niyet, oy kullanımında gayret et. Yok, öyle değil diyorsan, kolay gelsin, bildiğin yolda devam et.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 581