SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • DENİZLERİMİZ VE BALIKÇILIK

DENİZLERİMİZ VE BALIKÇILIK


  Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre, son 15 yıl içerisinde birçok balık türü % 15 oranında azalmış; Ayrıca tutulan balık boyları da her geçen yıl azalıyor.

   T24 haber sitesinde “DENİZLER ÇÖLE DÖNDÜ EN AZ 5 YILLIK NADAS ŞART” başlığı altında, İstanbul’da uzun yıllardır balıkçılık yapanlar ve balık tüketen mekân sahiplerinin görüşleri, akademisyen değerlendirmeleri ile birleştirilerek, “NADAS” kelimesine vurgu yapılmış.

  Hürriyet Gazetesi’nden Cansu Şimşek’in haberine göre avlama yapan tekneler önce balık lokantalarının ihtiyacını karşılıyor; daha sonra Balık Hali’ne geliyor. Normal veya normale yakın boyuttaki balıklar öncelikle balık tüketen mekânlara veriliyor.

  Üsküdar’ın 35 yıllık balıkçısı Mesut Soydaner’e göre “Ne bulursak avlıyoruz. Kimse gelecek nesli düşünmüyor. Tutan, satan, yiyen, hepimiz suçluyuz.”    

  Akademisyen görüşlerine göre, bilimsel avlanmayı öğrenmeliyiz. Trol ve gırgır ağlarında ağ göz açıklığı, yavru balıkların çıkışına uygun olacak şekilde düzenlenmelidir. Bu teknelerin kapasiteleri azaltılacak şekilde çalışma yapılmalıdır. Düşük ölçekli radarlar kullanılmalıdır.

   Bazı görüşlere göre Marmara Denizi’ne 20 metreden büyük balıkçı teknesi çıkışı engellenmelidir. Işıkla avlama nerede olursa olsun hıyanettir.

  “Marmara Denizi ve Çanakkale boğazını milli park ilan eder; Avlanmayı tamamen yasaklardım. Bu sahalar ekolojik koridordur” diyenler de var.

  Türkiye’deki baraj ve Hes’lerin de denizlerimizdeki canlılığı olumsuz etkilediği ise hep dillendirilen bir konudur.

  Dinyeper Nehri üzerine kurulan barajın Karadeniz’deki su sıcaklığını artırdığı, buna bağlı olarak Karadeniz’in Türkiye kıyılarındaki balıkçılığın bundan etkilendiği görüşünü de sizlerle paylaşmak isterim.

  Görünen gerçek şu ki! Balıkçılık tüm kıyılarımızda SOS veriyor. Avlama yapan balıkçı teknelerinin azaltılması yanında ağ göz açıklığı ve yasak av konusunda yeni uygulamaların gündeme geleceğini söylemek doğru olacaktır.

 

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 268