SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

CENGİZ ASLANOĞLU


   Kuzuluk mahallesinde oturduğumuz 1970’li yıllarda en yakın komşumuz İbrahim Aslanoğlu’ydu. Ben ve Turan Şen yükseköğrenim okurken karşı evin çocukları da ortaokul ve lisede mücadele ediyorlardı. Hülagü, Cengiz, Tulay, Cumhur, Hasan Mengü ve abla Nazire, koruyucu melek olarak, kendi tarihlerini yazıyordu.

  Yıllar içerisinde ağbi Hülagü, işadamı olarak çalıştığı Rusya’da hayata veda etti. Birlikte büyüdüğümüz Hülagü’nün cenazesinin Karasu’ya getirilişinde çok hüzünlenmiştim. Ölüm doğal bir olaysa da gurbette ölüm, çok buruk gelmişti bana.

  İnsanları yaşam biçimlerine göre değerlendirdiğimde dolu konuşanlar, boş konuşanlar, hep konuşanlar, hep çalışanlar, hem konuşan hem de çalışanlar, cesur olanlar, korkak olanlar, yüreği yetenler, yetmeyenler, macera sevenler gibi sıralamaya devam edebilirim.

  Uzun zamandır yurt dışında olan Cengiz Aslanoğlu’nu, yelkenli ile Dünya turu gibi böyle büyük bir projeyi göze alması nedeniyle yürekten kutluyorum. Küçük yelkenlisinin arka tarafında OF ve Karasu yazsısı var. Sadun Boro’nun 50 yıl önceki imkânı ile Dünya turuna devam eden Cengiz Aslanoğlu’na turunu tamamlaması umudu ile başarılar diliyorum.   Bundan sonrasında söz Cengiz Aslanoğlu’nun;

  “Sadun Boro 50. Yıl anısına aynı rota” adlı projemin ikinci etabı Las Palmas-Galapagos arası ilk ayağı olan Atlantik geçişini tamamlayıp Barbados’a vardım.

  Hiçbir elektronik alet olmadan oto pilot, rüzgâr dümeni de dâhil bu geçiş gerçekten çok meşakkatliymiş. Hayati tehlikeler atlattım. Sörf yaptım, kayak yaptım, 7-8 metre yukarılara çıkıp birden suların içerisine gömüldüm. İlk defa sert ve uzun boralara rastladım. Çok yağmur yedim. Yağmurlu fırtınalı geceler hariç, 3,5 metrekarelik havuzlukta dümen arkasında yattım. Denize sıfır yaşadım. Balina gördüm. Bir ara kafasını çıkardı. Şöyle yan bakarak hal-hatır sorar gibiydi. Köpek balıkları siluetlerini gördüm. Sırt yüzgeçlerini gördüm.

  Yunus enteresandır. En son Barbados’a yaklaşırken gördüm. Sağlı sollu perakende atarak “hoş geldin” der gibiydi.

  Ay’ın her türlü hallerini gördüm. Yıldızlardan her gece kerteriz aldım. Martıların uçan balıkları avlama sahneleri muhteşemdi. Sadece 3 defa gemi gördüm. Robinson Cruze’yi C. Colombu yaşadım. Sadun Baba hemen her gece yanımdaydı.  

  Bir aylık Atlantik geçişi sonrasında bu yorumu yaptı Cengiz Aslanoğlu, yolu açık, şansı bol olsun.          

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 419