SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

BİZİM ELLER


                          

  Hafta sonu bir bahane uydurarak gittiğim Kars’tan çok iyi izlenimlerle ayrıldım. Anadolu insanı duygulu, temiz, çalışkan ve misafirperver; sohbetlerinde güven veriyor.

  Çıldır Gölü’nün çevresini gezerken yol üzerinde doğum yapmakta olan bir sığır ve çevresinde iki kişi görünce hemen durarak yanlarına gittim. Selamlaşmadan sonra hayvanı severek duygularımı onunla da paylaşmak istedim. Sahibi Burhan Avşar, “sorun çıkarmaz uyumludur” diyerek beni rahatlatmak istedi. O “Zavot” olarak isimlendirilen bölgeye ait bir cinsti. Erkek yavruya, bizim isimlerimizden biri olan “Yusuf” adını vermek için izin istediler. Burada hem doğan yavruya, hem de misafire saygı vardı.

  Yol boyunca sohbet ettiğim çobanlardan hayvanların 6 ay doğal ortamda yayılarak kışa girdiklerini öğrendim. Pırıl, pırıl akan dere kenarında balık avlamaya çalışan çocuk “dün bir kova yakaladım” derken oldukça keyifliydi.

  Yol üzerinde gördüğüm tabelaların birinde 2340 metre yazıyordu. Boğa Tepe köyünde, yaklaşık 150 yıl öncesine ait kapların sergilendiği peynir müzesini gezmek de oldukça keyifliydi. Kültür, geçmiş ile gelecek arasında bir izi, bir bağlantıyı kurabilmektir. Boğa Tepeliler bunu başarmışlar.

  Sabiha Gökçen-Kars Harakani Havaalanı 1saat 45 dakikalık bir yolculuk ile sona eriyor. Hava alanı şehrin içerisinde denilebilir. Hiçbir ulaşım zorluğu yok.

  Kars’ın tamamını bir yayla olarak düşünebiliriz. Çıldır Gölü, bizim Sapanca Gölümüzün yaklaşık üç katı büyüklüğünde ve çevresinde hiçbir yatırım yok.

  Gezinti için kullandığımız yollar oldukça boş, şehir içi trafiği de çok rahat.

  Ani harabeleri, Kars Kalesi ve Sarıkamış da gidecek olanlar için gezilmesi ve görülmesi gerekenler sıralamasında yer almalıdır.

  Çok güzel bir yayla havası olan Kars’ın insanı da hayvanı da hiç bozulmamış hepsi birinci kalite. Karasu’da yerleşen Karslıları, yöre halkını, saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

       

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 295