SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

REKLAMA KANMAYIN


   İnternet ortamında, televizyon ekranında, radyo dalgaları arasında her gün her derde deva ürün satışları tam hızıyla devam ediyor. Yıllar içerisinde bazı ürünler için yasak uygulaması yapılsa da onlardan doğan boşluk yeni ürünlerle fazlasıyla dolduruluyor.

  Şifalı bitkilerin varlığı herkesin malumudur. Tıp ve eczacılık fakültelerinin bundan haberi hiç yokmuş gibi bir anlayış ile vatandaşın kafası karıştırılarak satışlar pompalanmaya çalışılıyor. Esasen doktorun reçeteye yazdığı, eczanenin raflarını dolduran ilaçların en az yarısı bitkisel kökenlidir. Bu amaçla bitkilerin, kök, gövde, yaprak, çiçek ve dış kabukları kullanılır.

  “İyi de her tür reklam ortamı uydurma ürünler için kullanılırken ilaç için neden vatandaş bilgilendirilmez” sorusunun sorulması oldukça mantıklıdır. Bunun nedeni, ilaçta reklam yasağı olmasıdır. İlaç ile ilgili tanıtımlar, ilgili kişiler tarafından sadece doktor ve eczacılara yapılır. Sonuç olarak doktorun reçeteye yazdığı ilaç, eczacı tarafından hastaya verilerek tedavi zinciri devam eder.

  Hiçbir doktor, reçetesi için yönlendirme yapamaz. “Şu eczaneye git ilacını oradan al” diyemez. Eğer böyle diyen bir doktor varsa, hastanın yapacağı ilk iş, hem o doktoru hem de o eczaneyi terk etmek olmalıdır. Çünkü böyle bir durumda bir çıkar hesabı var demektir. Böyle bir hesap ise hastanın tedavisinin önüne geçer. Böyle bir durumda hasta, şifa olarak ve ekonomik olarak zarar görür.

  Aynı ilacın eşdeğerini alarak daha ucuza tedavi olan hastaların kimi zaman kafalarının karıştığı çok bilinen bir gerçektir. Hastaların bu konuda da kafa karışıklığı yaşamamalarını tavsiye ederim. Piyasada satılan çok sayıda ürün için ikinci kalite kavramı varken, ilaç için böyle bir durum söz konusu değildir. İkinci kalite kumaş olabilir. İkinci kalite mutfak tenceresi olabilir. Ancak ilaç için ikinci kalite kavramı yoktur. Bütün ilaçlar birinci kalite olarak hazırlanır. Çalışmada ve ürün oluşturmada izlenmesi gereken yöntemler standarttır. Durum böyle olunca, eşdeğer ilaç alımında ve kullanımında hiçbir sorun oluşmaz. 

  Siz siz olun, hastalık varsa doktoru, ilaç almak için ise eczaneleri tercih edin. Bir ürün hem internet ortamında hem de eczanelerde satılıyorsa, tercihiniz eczaneler olsun. Çünkü eczaneler, ecza depoları dışında satılan ürünleri, eczanelerinde bulundurmazlar. Bu, aynı zamanda iyi bir denetim sistemi oluşturur. Çünkü ecza depoları da güvenilir kuruluşlardır.

 İşin doğrusu, reklama kanarak yan yollara sapmamaktır.

    

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 559