SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

HÜRRİYET MAHALLESİ


                                     

  Şu sıralarda, başı “Taş Ocağı” ile ağrıyan mahalle sakinleri, tutunacak dal arıyor. Karasu köyleri mahalle olduktan sonra, devletin daha çok hizmet vereceği hep söylenmiştir. Bu nedenle olacak ki! Hürriyet’e de büyük taş ocağı yatırımı uygun görülmüştür.

  2013 Yılında, “ÇED raporuna gerek yoktur” denilerek valilik tarafından düzenleme yapılıyor. Bu rapordan muhtarın da köylünün de haberi olmuyor. Gerekli bilgilendirme yapılmadığı için yargı süreci devam ediyor.

  Karasu’nun Pazar yerine, karpuz, sebze ve meyve getirerek ekonomisini kurtarmaya çalışan köylerin başında Hürriyet Köyü gelir. Bakmayın adına mahalle denilerek yapılan göz boyamalara, öyle olmasaydı ne işi vardı taş ocağının mahallenin içerisinde.

  Köylünün ya da mahallelinin özel olarak korumaya aldığı alan içerisine ocak ruhsatı verenler, orada yaşayanları yok sayıyorlar. Kurumlar arasındaki yazışmalarla elde edilen bir kâğıt parçasının adı ruhsat oluyor; sonra da 5,5 milyon liraya, internet ortamında satışa sunuluyor. Köylüye de bu kâğıt parçası üzerinden “hak-hukuk edebiyatı” yapılıyor.

  Cami kapısına ahır yapmak mı? Mahalle içerisine taş ocağı açmak mı? Diye bir tercih yapmak durumunda kalsanız hangisini tercih edersiniz? Öyle anlaşılıyor ki! Bu taş ocağı hikâyesi bu kadar absürttür. Cami kapısındaki kokuya sadece namaz vakitlerinde, taş ocağındaki toza ve gürültüye 24 saat katlanmak zorunda kalırsınız. Ahır kokusu yeşile zarar vermez. Ocak tozu olan yerde ise toprak yeşermez.  

  Taş ocağı kurulması halinde, Hürriyet Mahallesi ve Akkum Mahallesi ovaları toz yağmuru ile doğal olarak daha verimsiz bir hal alacaktır.

  Tarlasını satmak isteyen köylü usul gereği önce komşusuna sorarken, özel olarak korumaya aldıkları ormanlık alana ocak ruhsatı veriliyor; Haberleri olmuyor. 5,5 milyon liraya satışa sunuluyor; internette görülüyor; Acı haber böyle duyuluyor. 

  Bir tarafta “Köylü Milletin Efendisidir” diyen lider, diğer tarafta adeta saman altından su yürütülerek köylüye yaşatılan keder. Bir tarafta karpuz yetiştirmek için çatlayan eller ve geçinmek için kazanılan kuruş paralar, diğer tarafta köylüyü kandırmak için atılan palavralar ve imza takibi ile kazanılan milyonlar. Bir tarafta iş bitiricilik ile birilerinin cebi dolacak, diğer tarafta köyün yeşilinin rengi solacak.

  Olmaz öyle şey! Köylü ne diyorsa o olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

  

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 399