SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

KANSERE DAVETİYE


  Hazır gıdaların dayanıklı olmasını sağlayan, bozulmadan uzun süre dayanıklı kalarak raf ömrünü uzatan maddelere koruyucu madde ve konserven madde denir. Bütün koruyucu maddeler ve konserven maddeler kanserojendir.

  Buzdolabında dahi olsa 3-4 gün saklayabildiğimiz sütler marketlerin raflarında üstelik oda sıcaklığında aylarca bozulmadan durabiliyor. Koruyucu maddenin miktarı arttıkça raftaki ömrün de uzadığı ayrı bir gerçektir. Türkiye’de bu tür analizleri yapan tek merkezin adı Ankara’daki Refik Saydam Hıfzıssıhha merkezidir. Doğal olarak önemli bir denetim zorluğu mevcuttur. Bu durum dahi bu tür gıdalara şüphe ile bakmamız için yeterlidir.

  Karasu gibi süt bulmada zorluk olmayan yerlerde, hazır süt ve hazır yoğurt tüketmenin mantıklı hiçbir açıklaması yoktur. Anlaşılacağı gibi hazır gıdalarla birlikte kanserojen maddeler de tüketilmektedir. Bu durumun alışkanlık haline gelmesi ise doğal olarak kanser riskinin artması anlamını taşımaktadır. Ayrıca günlük süt ve günlük yoğurtların mide barsak sisteminde oluşturduğu probiyotik(vücut çalışma sistemine yardımcı madde) özelliği ise hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.

  Sebze ve meyveler için kullanılan tarım ilaçlarının da kansere davetiye çıkardığı herkesin malumudur. Her ne kadar, ilaçlama yapılan sebze ve meyvelerin, belli bir bekleme süresini doldurmadan tüketilmesine yasak getirilmişse de denetimi ile ilgili hiçbir çalışmanın olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Hiçbir pazaryerinde sebze ve benzeri ürün üzerindeki tarım ilacı miktarını denetleyen sistem maalesef mevcut değildir.   

  Daha yeni AK Partili bir milletvekili kendi dönemlerinde ortalama ömrün arttığını, oyların bu partiye verilmesi halinde ömrün daha da artacağını iddia etmektedir. Bütün Dünya’da yaşam standardının artması ile ortalama ömürde de artış meydana gelmektedir.

  Türkiye’deki kanserli hasta oranının artmasında Çernobil olayı kadar, hazır gıda tüketiminin artması, tarım ilacı kullanımında denetim sistemi yetersizliğinin getirdiği tehlikeyi herkes görmelidir.

  Sebze ve meyvelerin üzerinde bulunan zararlı kimyasal etkenlerden arındırılması için bol su ile yıkanması, sirkeli sudan geçirilmesi, olabildiğince önemsenmelidir.

  Bunları dikkate almadan her şeyin kolayına gitmek ise kansere davetiye demektir.  

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 248