SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

PLAJIN ÇÖPÇÜLERİ


                           

  Yirmi yıl kadar öncesinde, her sabah indiğim deniz kıyısında ilk yaptığım iş, elime aldığım poşet ile kıyıda temizlik yapmaktı. Etrafımdaki birkaç kişinin bakışlarına aldırmadan, cam şişeler bakkalın önüne, diğerlerini çöp kutusuna gidecek şekilde çevre temizliği yapıyordum.

  Bir hafta sonra, benimle aynı işi yapan yazlıkçı bir arkadaş daha sahaya inmişti. Belirlediğimiz alanı sol taraf ve sağ taraf olarak paylaşıyor; daha sonra ise güneşlenmeye başlıyorduk.

  Aynı sıralarda durumu izleyen bir yaşlı beyefendi, yaptıklarımızdan çok keyif aldığını, sağlığı nedeniyle bize katılamadığı için üzüntülerini belirtmişti.

  İlerleyen zaman içerisinde, komşu sahaların da çöpçüleri oluşarak temizlik yapmaya başladılar. Bu işi yapanlar sabahın ilk ışıkları ile kıyıya inen, hareketli insanlardı. Bulundukları çevrenin temizliği ise onlar için huzur demekti. Kumsalı çöp yuvasına çevirenler ise genellikle gecenin geç saatine kadar kıyıda oturanlar olduğu için, onların sabah saatlerinde denize inme şansları yoktu. Olsa da onların işi tükettiklerinden artanı ortalığa bırakmaktı. 

  Çok bilinen bir söz “küçük beyinler mazeret, büyük beyinler ise iş üretirler” İş üretenler için öncelik, toplumsal fayda üretmektir.

  Şu sıralarda, Karasu Kumsalı Akkum-1, Akkum-2, Akkum-3 mevkiinin gerçek çöpçüleri herkesten önce kıyıya inen bir gurup emeklidir. Bunlar çalışkan emekliler olduğu için sabah sporuna çöpleri temizlemekle başlar, ardından yürüyüşlerini yapar, dinlenmeye sohbeti katar, herkesin denize inmeye başladığı saatlerde ise evlerine dönerek, denizin ve kumsalın güzelliğini uzaktan izlerler

  Kumsalda, İnsan gücü kullanılarak yapılamayan temizlikler, her çeşit çekirdek kabukları ve sigara izmaritleridir. 30-40 Yıl önce kapalı mekânda sigara içenler içtikleri sigaranın artıklarını bulundukları yere atar, üzerine basıp söndürerek ise işlemi tamamlarlardı. 40 yıl içerisinde kapalı mekânda sigara içmemeyi öğrendik. Sigara izmaritlerini ve çekirdek kabuklarını bulunduğumuz yere bırakmamayı bilenlerin sayısı şimdilik çok az, yavaş olsa da öğreneceğiz.

  Karasu Belediyesi temizlik işçisi Hamit Yıldız’ın pazar yeri temizliğinde yıllar önce söylediği sözü sizlerle bir defa daha paylaşmak istiyorum.

  “Bizi çöpçü diye adamdan saymayanların adamlığını, sokağa bıraktığı çöplerde çok iyi görüyorum. Sokağı süpürmesek, kendi çöplerinde boğulacaklar da haberleri olmayacak.”      

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 427