SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

ROMAN OLMAK


   Yalı Mahallesi’nin 40 yıl önceki adı Çingen mahallesidir. Roman vatandaşlar da yoğun olarak aynı yerde bulunan Ulu Camii’nin güney tarafındaki alanda oturuyorlardı. Zaman içerisinde buralarda yaşama imkânları kalmadı.

  Onlar da insan, onlar da Allah’ın kulu değil mi? Atmak, itmek, aşağılamak ile onları görmezden gelmeyi, Müslümanlık ve insanlıkla nasıl bağdaştırıyorsunuz? Bu kadar dışlanma ve horlanmaya dayanmak ne kadar mümkündür?

  Çok sıradan ve kolay çözülebilecek “Romanlara Konut” sorununun, bugüne kadar çözülememesi hepimiz için yüz karasıdır. Ortada çok önemli insani bir sorun var. Bu durumdan vazife çıkarması gerekenlerin başında Karasu Belediye Başkanlığı ve Karasu Kaymakamlığı gelir. Bu iki kurumun başında olanlar, bu güne kadar, sadece palavra ürettiler.

  Türkiye’nin her yerinde bu sorunlar çözülmüştür. Bizde ise sadece “sözde çözüm” üretilmiştir. Karasu’da Romanların hayatı tam bir trajedidir.

  Hiç kimse sizden lüks bir konut istemiyor. Herkes sıcak evinde otururken, onların da başlarını sokacağı, suyu ve elektriği olan basit konutları olsun diyoruz.

  “İstemezük” diyen herkes, itibarlı kabul edilip, bir adım yol alınamıyor. Sırası geldiğinde gariban edebiyatı yapanlar, doğal gazın sefasını sürerken, “Çingen” dediklerimiz muşamba çadırlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Hepimiz için hem ayıptır; Hem de günahtır.

  Oluşturulacak bir kampanya ile uygun görülen yer veya yerlerde konut yapımı acil olarak başlatılmalıdır. Bu insani sorun çözülmeden, Karasu’da cami, kurs, okul, dernek için yardım toplanmamalıdır. Bu sorun çözülmeden, hiçbir Müslüman hiçbir camide veya sokakta din iman edebiyatı yapmasın. Bu sorun çözülmeden, kafasına göre yetki kullananlar, oturdukları koltuklarda huzur duymamalıdır.

  Yeter artık! Esas olan, Roman deyip aşağılamak değil, adam olarak, insan olarak üzerimize düşen bir görevi yerine getirmektir..      

 

     

 

 

 

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 406