SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

ACİL POLİKLİNİĞİ


   Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kamu hastanelerinin acil kliniklerinde yaşanan yoğunluklar için çözüm üretmeye çalışıyor. 16’sı İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 63 hastanede, yeni uygulama başlayacak. Buna göre, gerçekten acil olan hastalar ile acil kliniğine başvurduğu halde acili yeti olmayan hastalar için kurulacak yeni klinik, saat 23’e kadar hastalara hizmet verecek. Sonuçta, kimin acil, kimin acil olmadığına da doktor karar verecek.

  Sağlık Bakanı Türkiye için çözüm üretmeye çalışırken, Karasu için de çözüm bulmaya çalışmanın gerekliliğine dikkat çekmek istiyorum. Eğer Karasu Devlet Hastanesi’ne çözüm bulma işini de Sağlık Bakanı’na bırakırsak bunun adı sadece “çözümsüzlük” olur.

  Bilindiği gibi Karasu halkına hizmet veren Karasu Devlet Hastanesi ilçe merkezine 5-6 km uzaklıktadır. Kocaali’de oturduğu halde, Karasu Devlet Hastanesi’ni tercih eden hasta sayısı da az değildir. Bu iki durumu dikkate alarak, bir taraftan hastanedeki mevcut yükü azaltmak, diğer taraftan daha iyi bir sağlık hizmeti üretmek için, ilçe merkezinde kurulacak acil polikliniğine ihtiyaç olduğu kanısındayım. Üstelik bu durum, hasta istekleri arasında ilk sırayı oluşturmaktadır. Kurulacak Karasu Merkez kliniğinde de saat 23’e kadar hizmet verilmesi uygun bir durumdur.

  Sağlık Bakanı Türkiye için hizmet üretirken, sıranın Karasu’ya gelmesini beklemek mi? Karasu’nun sorunlarını Sakarya vilayeti içerisinde çözüme ulaştırmak mı?

  Gerçekten acil olup, acil kliniğine gelen, sadece bir hasta dahi, bu kliniğin görev yapmasını büyük oranda zorlaştırmaktadır. Hemen müdahale edilmesi gereken İkinci ve üçüncü hastalarda ise sistem doğal olarak durmaktadır.

  Bir taraftan, Sağlık Bakanı’nın hastane acillerini rahatlatma mantığını uygulamaya koymak, diğer yandan, merkezden hastaneye ulaşma zorluğunu gidermek için, kafa yormamız gerekiyor. Karasu merkezine acil polikliniği kurulması halinde, hem Devlet Hastanesi, hem de şehir merkezinde, iki ayrı eczane doğal olarak nöbetçi kalarak, daha iyi sağlık hizmeti verilebilecektir.       

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 373