SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

NİTELİKSİZ EĞİTİM


   Okullardaki öğrenciler arasındaki rekabeti azaltmak, nitelikli lise sayısını düşürmek üzerine kafa yoran milli eğitim bakanlığı, amacına ulaşma yolunda yol almaya devam ediyor. Nitelikli lise sayısını % 10 oranına düşürmek için, daha önce nitelikli lise olan bazı liseler, niteliksiz hale getirilerek % 10 kuralı Allah’ın emri gibi uygulanıyor.

  Garip ama gerçek, eğitimden sorumlu bakanlık niteliksiz okullaşmaya büyük özen gösteriyor. “Nitelikli lise sayısı %10’dan fazla olmamalıymış, eğer fazla olursa yarış oluşurmuş, yarış oluşursa öğrenciler kursalar gider veya özel ders alırmış” Ak Parti’de Ey! Diye başlayan konuşmalar oldukça revaçtadır. Ey! Avrupa, Ey! Muhalefet söylemlerine hepimiz alıştık.

  Eyyyy Milli Eğitim Bakanı! Sizin asıl göreviniz gücünüzün yettiği kadar bütün liseleri nitelikli hale getirmek olmalıdır. Hatta % 23 oranındaki imam hatip liselerini de olabildiğince nitelikli hale getirmek gerekir. Çünkü bu liselere gidenlerin büyük çoğunluğu, daha sonra üniversitelere yerleşmek istiyor. Üniversite sınavlarında ise niteliksiz liselerden mezun olanlar daha başarısız bir tablo çiziyor. Bu ülkenin çocuklarının yarın yaşayacakları başarısızlık, gelecek neslin başına daha çok bomba yağması demektir.

  1990’lı yıllardan itibaren silah sanayiini geliştirmek üzere yapılan yatırımlar sayesinde, bugün, sınır ötesi operasyonlarda daha iyi iş görme şansını yakalamış bulunuyoruz. Bu işi görenler, nitelikli mi? Yoksa niteliksiz mi? Ey! Milli Eğitim Bakanı, yaptığınız bu uygulamayı aklı-selim ile bağdaştırmak mümkün değildir.

  Endüstri Meslek Liseleri ve Teknik Liseler için de niteliği artıracak şekilde kafa yormanız gerekiyor. Ancak bu güne kadar yaptığınız uygulamalar ile çıktığınız rotadan, iyi bir sonuç beklemek mümkün değildir.

  Karasu gibi nitelikli lisesi olmayan kırsal alanda, öğrencilerin iyi üniversitelerin iyi fakültelerine yerleşimi giderek zorlaşmaktadır. Bu başarısızlığın mimarı olmak, sizleri gerçekten çok mu mutlu ediyor?

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 349