SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

KARASU VE TURİZM


                                   

  1970’li yılların başında 5000 nüfuslu Karasu’nun turizm anlamında hizmet veren ilk oteli, Turizm Bakanlığı kredisi ile yapılan Beyazıt Moteldir. Daha sonra Rüştü Ekşioğlu’nun kurulumunu gerçekleştirdiği Karasu Otel gelir. Aynı yıllarda yabancı turistlerin Karasu ilçesini daha çok ziyaret ettiğini görüyoruz. Sonraki yıllarda onları maalesef, bizden kaynaklı nedenlerle onları göremez olduk.  

  50 yıl önce, Limanı olmayan, kıyısında erozyon bulunmayan, bir kısmı zambaklarla örtülü, geniş bir Karasu Kumsalı, ziyaretçilerini bekliyordu. 1980’li yıllarda Adapazarı ve İzmit halkı otobüslerle Karasu’ya akın halinde geliyor, gecenin 12 sine kadar Karasu Kumsalından ayrılamıyordu. Yolcu taşımacılığı da büyük oranda Şirin Sakarya firması tarafından yapılıyordu.

  1990’lı yıllarda, Beyazıt Motel, proje dışına çıkılarak, müstakil daireler haline getirilip satıldı. Bir dönemin gözde Beyazıt Moteli yavaş, yavaş ortadan kalkarken, sadece seyrediyorduk.

  Sonraki yıllarda, marka olmuş otellerden Karasu için yatırım gerçekleştiren de olmadı.

  Bizler turizm için bir atak beklerken, 2007 yılında Umur-Kalkavan gurubu, Karasu’ya Termik Santral kurmak üzere harekete geçti. Ömrünü tamamlamak üzere olan katı yakıt termik santrallerin, Karasu için hiçbir cazip tarafı olmadığı gibi oluşturacağı kirlilik nedeniyle ilçemizi daha da geriye götüreceği açıktı. Karasu halkının ortaya koyduğu karşı duruş, bu yatırımcıyı geri çevirdi. 2009 yılında bu defa Suez-Güney Enerji gurubu aynı yatırım için kolları sıvadı. Karasu Lisesi bahçesi ve konferans salonu çok görkemli bir direnişe sahne oldu. Kömür termiğinden bir defa daha kurtulmuştuk.

  Karasu Kumsalları turizm anlamında yerli ve yabancı yatırımcıyı çekemezken, İhsaniye ve Deniz Köy kumsallarında sanayi yatırımı yapmak üzere büyük arazi istimlâkleri yapıldı. Kısa süre önce Devlet erkânı BMC ve yabancı ortakları ile İhsaniye’de temel atma töreni gerçekleştirdi.

  Darıçayırı’nda kurulmak istenen ve yargı ile durdurulan çimento fabrikasının ÇED raporunun kabul edildiğini görüyoruz. Bu durum çimento ile ilgili sürecin yeniden başladığını gösteriyor.

  Turizm bölgesi durumundaki Karasu-Büyük Melen kıyı bandının turizm bölgesi kapsamından çıkarılması, çimento fabrikasına yeniden yol verilmesi, Karasu için yeni sanayi yatırımları düşünüldüğüne işaret etmektedir. Turizm adına karanlık, kirlilik ve sanayi adına sonuna kadar açık bir sürece doğru gittiğimiz gerçeği karşımızda durmaktadır.

 

      

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 32