SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

BALIKÇI VE LİMAN


                                     

  Otuz yıl önce Anavatan Partisi döneminde gündeme gelen Karasu Balıkçı Barınağı, sonraki dönemde şekil değiştirerek, Karasu Limanı oldu. Özelleştirilen Karasu Limanından, balıkçıların faydalanmasının mümkün olmadığı ise artık herkes tarafından bilinmektedir.

  Ulaştırma Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı arasında yer konusunda meydana gelen tartışmaları geride bırakırken projenin 2018 Mart, Nisan veya Mayıs aylarında başlaması öngörülüyordu.

  Karasu Balıkçı Limanı sahasında, Turizm Bakanlığının da yapmış olduğu bir proje mevcuttur. Doğal olarak iki projenin birbiri ile uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Öğrendiğime göre Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı arasında herhangi bir anlaşmazlık oluşmamıştır. Anlayacağınız, işler yolunda gitmektedir. Durum böyle olmakla birlikte Turizm Bakanlığının ilgili kurumlarla yapacağı yazışmaların geri dönümü olmadan ilgili plan onaylanmamaktadır. Yazışma tamamlanacak, plan onaylanacak ve ihale aşamasına gelinecek.

  2018 İlkbaharında başlamasını beklediğimiz Karasu Balıkçı Limanı projesi henüz ihale aşamasına dahi gelemedi. Bu durumu çok anlaşılır bulmadığımı özellikle belirtmek isterim. 2107 için ödenek ayrıldığı bilgisini basın ile paylaşan Sayın Mustafa İsen, 2018’in yarısına geldiğimiz şu günlerde bu ödenek ve projenin başlama tarihi ile ilgili ne düşünmektedir?

  2017’de başlayacaktı, 2018’e kaldı. Şimdi ise ufukta 2019 görünmektedir. Doğrusunu isterseniz bu hikâye bana 1990’lı yıllarda başlayan Karasu Balıkçı Barınağı projesinin, özelleştirilmiş Karasu Limanı’na dönüştüğü süreci hatırlatmaktadır. Hepsi Ankara’da olan kurumlar arasındaki yazışmalar, 40 yıl önceki iletişim ile dahi tamamlanması gerekirken, günümüz iletişiminde yerlerde sürünmektedir.

  Aynı sahada kurulması düşünülen bir de Karasu Yat Limanı Projesi herkesin malumudur. Balıkçı Limanı Projesi’nin yavaşlatılması, takibinin yapılmaması, Yat Limanı mı? Sorusunu akıllara getirmektedir.

  Adı ne olursa olsun, Karasu Balıkçı Limanındaki her tür gecikme, Karasu Balıkçısı’nın can güvenliği için tehdit anlamı taşımaktadır.    

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 330