SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

SORGU-SUAL


                                       

  Vadesi gelen öncelikli, hepimizin hayatında bir cenaze namazı vardır. Namazı kıldıran her imam, kendisine göre sorgu yapıyor. Allah katında sınıfı geçmeden önce, imam önünde sorguya çekiliyorsunuz.

  Şimdi, imamına ve camisine göre bu sorgulara şöyle bir göz atalım.

  -Bu kişinin Müslüman olduğuna şahitlik eder misiniz? (cami avlusuna, namazı kılınsın diye gelen bir Hristiyan var mı?)

  -Ehli- sünnet ve cemaat mezhebinden olduğuna şahitlik eder misiniz?( imama özel bir durum)

 - İyi bir hatun kişi miydi? (sana ne hatunun iyiliğinden)

  -Bu kişinin ehli-sünnet bir Müslüman olduğuna şahitlik eder misiniz? İyi bir Müslüman kişi miydi? (kötü Müslüman ise namazı kılınmaz mı)?

  -Bu kişinin Müslüman olduğuna şahitlik eder misiniz?(neden cami avlusuna getirildi)

  Rahmetliyi musalla taşına yatırmışlar, imamın namazı kıldırıp dua etmesini beklerken, sorgu işlemi imamdan başlıyor. İmamına göre de sorgu-sual değişiyor.

  Hakkınızı helal ediyor musunuz? Diyerek sadece helallik isteyenler de var. İşin doğrusu bu, hatta helallik konusunda çekimser olanlar da cenazeye katılmaz. Çünkü ölen birinin ardından kötü konuşmamaya özen gösterilmelidir.

  Diyanet İşleri Başkanlığının imamlara bu konuda hiçbir mesajı yok mudur? Varsa, bu mesaj “kafanıza göre konuşabilirsiniz” şeklinde midir?

  Çok merak ettiğim konu, bu güne kadar cami avlusuna getirilip sorgu sırasında Hristiyan çıkan bir mevta var mıdır? Yoksa! Bu mantıksız soruyu sormakta amaç nedir?

  Bir de bu soruyu, bir defa soran, iki defa soran, üç defa soran, hepsi mevcut. Soru o kadar zor ki! Bir yanlışlık olmasın diye üç defa soruluyor.

  Hani, bulunduğunuz yerde hem kilise ve hem de cami vardır. Olur ya! Mevtayı tanıyan hiçbir kişi de yoktur. İşte o durumda bir araştırma yaptıktan sonra, namaz kıldırmak daha doğru olabilir. Böyle bir sorgu, sadece, sahipsiz olarak cami avlusuna bırakılanlar için doğrudur.

  İmam her zaman bildiğini okurken, cemaatin konuşma hakkı hiç olmadığı için, bu gereksiz sorunun gündemden kaldırılması uygun olacaktır.

 

  

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 650