SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

TAŞ OCAĞI VE HÜRRİYET


                           

  Aziziye Mahallesi Değirmendere taş ocağı, çalışmasına tam gaz devam ediyor. Küçük Boğaz Gölü de ocaktan gelen malzeme ile hızla dolmaya devam ediyor. Karasu’nun en önemli turizm değerlerinden birisi olan bu bölgenin en büyük yatırımı ise maalesef taş ocağıdır. Her ne kadar Dünya, Yontma Taş Devri ve Cilalı Taş Devri’ni çok geride bıraktıysa da, Karasu ilçesi Taş Devri’ni yaşamaya devam ediyor.

  Taş Devri yatırımlarından birisi de bu defa Hürriyet Mahallesi’ne kurulmaya çalışılıyor. Neredeyse her işi bitirmişler, köylünün bundan haberi olmuyor. Nasıl olacak ki! Başkalarının vekil diye sıraya yazdığına “budur” diye oy veriyor. Birinci seçimden haberi dahi olmuyor. Tarla bahçe içerisinde alın teri dökmede en önde gidiyor; Düşman varsa sınırda ölmede en önde gidiyor; Ortada bir nimet varsa tepesine binmede de en önde gidiyor. Her yük onun sırtına vuruluyor.

  Mahzuni Şerif bir gün, Kahraman Maraş’ın Afşin yöresinden Mamudo’ya,  “Ankara’ya neden geldin?” diye soruyor. Adam küskün, adam dertli, adam dargın, Mahzuni Şerif de onun sözlerini şu meşhur türküde bir araya getiriyor.

  Kurban gelir payın yoktur

  Haftan yoktur ayın yoktur

  Ankara’da dayın yoktur

  Mamudo kurban niye doğdun

  Hürriyet’in eski muhtarı Aytekin Özkan kendi döneminde köye en yakın ormanlık alanı korumaya alıyor. “Bundan sonra burada ağaç kesmek yok, yakmak yok, yıkmak yok, burası köyün mesire alanıdır” Ormanlık alanın fındık bahçesi olan sahası önce iki B, sonra da tapulu mülke dönüşüyor. Bu nedenle ortada ormanlık alan, çevresinde de fındıklık var.

  Muhtarlık ve köy halkı tarafından özel korumaya alınan alan, Angara’dan verilen karar ile ediliyor talan, hürriyetsiz Hürriyet’e destek verme zamanıdır; Hürriyet’i taş ocağından kurtarmaktan başkası yalan.

 

       

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 283