SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

TATİLDE ÖDEV YOK


   Son dönem Milli Eğitim Bakanları’nın genel olarak yaptıkları bir hata var. “Tatilde ödev yok” diyerek başlayan cümleye “bırakın çocuklar tatilin tadını çıkarsınlar” ve “okullara bu konuda gerekli talimatı verdik” gibi ifadeleri ilave ediyorlar.

  Öğrenciler o kadar çok çalışıyor ve ödev yapıyorlar ki! Bakan bey, “bırakın bu öğrencilerimin peşini” demek istiyor.

  Hıristiyanlığın doğuşundan bu güne kadar iki bin yıl geçtiğine göre, M.Ö. 500’lü yıllarda yaşayan, Çinli filozof Konfüçyüs’ün “insanların umutları ile oynama belki tek sahip oldukları şey odur” diyeli 2500 sene geçmiş. Çok sayıda ailenin tek umudu iyi yetiştirmeye çalıştığı çocuklarıdır.

  Yine Konfüçyüs’ten ilham veren sözler;

  “Ağaç yaş iken eğilir”

  “Hiçimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.”

  “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil”

  “Küçükler ot gibidir, büyükler ise rüzgâr, rüzgâr ne yöne eserse, otlar o yöne eğilir.”

  “Düşünmeden öğrenmek, yitirilmiş emektir.”

  Tatilde ödev verilmemesinin esasını öğrencileri dinlendirmek, yorgunluğunu gidermek oluşturuyor. Kim yoruluyor? Sorusuna cevap vermeye çalışalım. Okumak, yazmak ve düşünmek beyinde yorgunluk oluşturmaz. Çünkü beyin yorgunluğu diye bir kavram yoktur. Anlayacağınız, beyin yorulmaz. Boyun ve sırt kasları yorulabilir. Ergenlik ve gençlik dönemlerini yaşayan çocuklarda bu durum kısa sürede normale döner.

  Bütün yaş dönemlerinde olanlar için “yoruldum” kelimesini kullananlar tembellerdir. Çalışkanlar ise işlerini bitiremeden günün bittiğine üzülür. Çalışkan öğrenci gece ders çalışıyorsa, kaç saat çalıştığına bakmaz; Onu üzen uykusu geldiği için uyumak zorunda kalmasıdır.

  Bilim ve teknoloji olarak ülkemizin de öğrencilerimizin de durumu ortadadır. Ders çalışma alışkanlığını kuramayan öğrenciler için başarısızlık kaçınılmazdır. Ödevler ise alışkanlığın temel taşlarıdır.

  Konfüçyüs diyor ki! “Hiçbir şey eyleme geçen cahillik kadar korkunç olamaz.”

  

  

 

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 366