SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI (LYS)

LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI (LYS)


Haziran ayının ikinci ve üçüncü haftasının Cumartesi, Pazar günlerinde yapılacak olan ikinci basamak sınavına bir aydan daha az zaman kaldı. Puan hesaplamasında %40 etkili olan YGS’den sonra sonucu % 60 etkileyecek olan LYS’de başarılı olmak için kalan sürenin çok iyi kullanılması gerekiyor.

  Hem öğrenci hem de velilerin, zamanın verimli kullanılmasına hassasiyet göstermeleri gerçeğini iyi bilmesinde fayda var. Günlük ortalama 8 saatlik uyku dışında, bütün zamanı çalışmaya katmak mümkündür. Yemek yerken, sokakta dolaşırken, çalışılan konuların tekrarını yapmak mümkündür ve bu da çalışma süresine dâhildir.

  Lise müfredatını bilgi olarak tarayan LYS sorularının çözümü, konunun iyi bilinmesini gerektirmektedir. Öğrenilen konuda bilgi hâkimiyetinin sağlanması için tekrar sayısı çok önemlidir. Birinci tekrardan sonra ikinci, üçüncü ve dördüncü tekrarların yapılması,  konu özetleri ve önemli bilgilerin ilk tekrarda bir deftere kaydedilmesi ile mümkündür.

  Genel olarak, bir ay içinde yapılan birinci tekrarı, bir hafta içerisinde yapılan ikinci tekrar, 1-2 gün içerisinde yapılan üçüncü tekrar ve 5-6 saat içerisinde yapılan dördüncü tekrar izler. Bu programlar yapılırken sınavdan bir gün önce ders çalışılmaması dikkate alınmalıdır. Sınavdan bir gün öncenin öğleden sonrasında ise kesinlikle ders çalışılmamalıdır.

  Akşam çalışmasında uykusu gelen öğrenci, saatini kurarak gerekli çalışmayı sabah saatlerine almalıdır. Bu durumda, zaman konusunda hiçbir kayıp olmadığı gibi daha verimli bir çalışma ortamı kurulmaktadır.

  Ev ortamı tamamıyla sınava hazırlanacak öğrenciye göre düzenlenmelidir. Gergin ortam ve tartışma havası yerine, saygı-sevgi ortamı içerisinde duygusal yakınlık sağlanmalıdır.

  Öğrencinin sınavı kesinlikle kazanmasını istemek yerine, elinden geleni yapması için çaba göstermelidir. Ev ortamında, en başta öğrenci olmak üzere, başarı için herkes yüreğini ortaya koymalıdır.

  LYS öncesi yapılan deneme sınavları ile ortalama başarı düzeyi görülmeli, elde edilen sonuçların esas sınava yansıması sağlanmalıdır. Her şeye rağmen hiçbir sınav Dünya’nın sonu değildir. Önemli olan başarı için emek vermektir.

                                                      

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1316