SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

O SES NEYDİ


   Tarım politikasının büyük umudu olup, ilk büyük icraatı dışarıdan et ithal etmek olan tarım bakanından, nihayet çözüm olabilecek büyük bir formül açıklanmıştı. Köyden şehre göçü azaltacak, şehirden de köye dönüş sağlayacak projenin esasını koyun ve damızlık düve sayısını artırmak oluşturuyordu.

  “çiftçiye 300 koyun veriyoruz. Ayrıca beş yüz bin iyi cins gebe düve dağıtacağız” açıklamasının ardından, uygulamaya koyun ile başlanmış görünmektedir. Koyun dağıtımı ile ilgili bilgiler yazılı ve görsel basında “başvurular tarım müdürlüklerine yapılmaya başlandı” olarak duyuruldu.

  Yaptığım soruşturmaya göre Karasu ilçesinde koyun alabilecek hiçbir kimse yoktur. Sakarya vilayetinin de “Tarım Bakanı Koyunları’nı” herhangi bir şekilde görmesi şüphelidir.

  Şimdi, bakanlık açıklamasını sizlerle paylaşıyorum.

  Şehirde çalışan kişinin köyde koyun sürüsü olacak. Anlayacağınız, bir kişi hem fabrikada işçi, hem de köyünde koyun çobanı olacak. Kendisi şehirde, gölgesi de köyünde olacak. Bu kişinin köyünde merası da olacak. Eğer böyle birisi bulunursa ona da 300 koyun yok. Kendisi şehirde gölgesi köyünde olan kişinin 200 koyunu varsa, bir de kenarda merası bulunuyorsa, bu vatandaşa 100 koyun ilave verilecek. 290 koyunu varsa 10 koyun ilave verilecek.

  Hiç koyun sahibi olmayana, kenarda merası bulunmayana, şehirde çalışarak gölgesine köyde çobanlık yaptıramayana hiçbir şey yok. “Yanlış anlaşıldı öyle herkese koyun yok” denilerek Tarım Bakanlığından çok bilge bir değerlendirme daha yapıldı.

  Fıkra gibi bir olaydır bu! Adamın birisi ormanda 300 kurt gördüğünü söylüyor. Arkadaşları, atma oğlum nasıl gördün 300 kurdu dediğinde biraz uyanır, hadi 150 olsun der. Bu sayı da gülüşmelere neden olur. Sayı 10 kurda kadar düşer, fakat arkadaşları yine gülmektedir. 5 kurt, iki kurt, bir kurt derken, sürüyü gören kişi “tamam bana inanmıyorsunuz anladım da ula peki! Duyduğum o ses neydi” diyerek gerçeği söyler.

  Koyunların hikâyesi ormandaki kurt sesi, Beş yüz bin anaç düve ise önce analarından doğacak, sonra büyüyecek, sonra, şehirde çalışırken köyünde çobanlık yapan, üstelik ahırının çevresi boş mera olan birileri bulunursa ona da düve dağıtımı yapılacak.

  İşte Ak Partinin bir büyük başarı hikâyesi! Alkışlayın! Bu projeyi ve de üretenleri; Ortada ne koyun var ne de düve, ama olsun, heyecanı yeter.  

  “ Roman vatandaşlarımız ile ilgili yazılarımı dikkate alarak nezaket ziyaretinde bulunan kaymakamımızdan mesaj var; “ilk önceliğim mevcut prefabriklerin kurulumunu sağlamak ve çadırlara son vermek” Gösterdiği duyarlık ve incelik nedeniyle teşekkür ederiz.   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 381