SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

31 Mart 2014


   Her TV kanalının kendine göre yorum yaptığı seçim sonuçlarının galibi genel ortalamaya göre Tayyip Erdoğan`ın partisidir. Partisinin adından çok REEECEEEP TAAAYYİP ERDOĞANNNN… Yüzdelik ortalamada en çok oyu aldı.
  Trakya Ege ve Akdeniz Bölgesinde büyük oranda CHP hâkimiyeti varken Orta ve Doğu Anadolu`da AKP hâkimiyeti var. Türkiye`nin Güney Doğu`sunda BDP hâkimiyetinin giderek yerleştiği de önemli bir seçim sonucudur.
  Her partinin her bölgede yarıştığı bir seçimden çok, partilerin kendi hâkimiyetleri altındaki bölgelerde üstünlüklerini sürdürdükleri ve giderek kuvvetlendikleri bir seçimi yaşadık.
  Kırsal alanlarda(köylerde) AKP hâkimiyetinin daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Diğer partiler köyler için proje üreterek ve köy çalışmasına ağırlık vererek oylarını artırabilir. Seçimden seçime köy ziyareti yaparak oy artırmanın mümkün olmadığı da ayrı bir gerçek olarak görünmektedir.
  Hükümet ile Fethullah Gülen arasındaki büyük çekişmede vatandaşın tercihi büyük oranda hükümetten yana olmuştur. Hatta diğer dini gurupların sadece bu nedenle oylarını AKP`de birleştirdiğini söylemek de mümkündür.
  Genel olarak usul dışı uygulamalarla yapılan telefon dinlemelerinin ortaya koyduğu para sayma makineleri, büyük miktarda paralar ve uygun olmayan telefon konuşmalarının seçim sonuçları üzerine etkisi AKP adına olumlu olmuştur. Çünkü AKP seçmeni paraların ve kasaların Tayyip Erdoğan`ın dediği gibi montaj olduğuna inanmıştır. Bunun hesabını sorma sözü veren Başbakan`ın izleyeceği yol ise merakla beklenmektedir.
  Çok partili siyasi hayatımızın geçmişinde herkesin her yerde oy aldığı gerçeğinin giderek kaybolduğunu da görüyoruz. Bir anlamda ezici üstünlük kurulan bölgelerin daha çok, rekabet edilen bölgelerin ise daha az olduğu açıkça görünmektedir. Halk deyimi ile “her horoz kendi çöplünde daha iyi öter” kuralı çalışmıştır.
  Belediye başkanımız Mehmet İspiroğlu, yeni partisinin Karasu Belediye Başkanı Adaylığını alarak girdiği seçimlerde mevcut durumunu korurken çok önemli bir siyasi başarının da galibi olmuştur. Çünkü MHP içerisinde yeniden aday olma zorluğu yanında, MHP içerisinde gireceği seçimi kazanma ihtimalinin çok zor olacağı, yaşadığımız seçim sonuçlarına göre açıkça görünmektedir. 
  Çok sayıda aday içerisinden AK Parti adaylığını alma başarısı gösteren, seçimlerin de ezici galibi olan Mehmet İspiroğlu`na ikinci 5 yıllık başkanlık döneminde başarılar dilerim.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1337