SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Aksın mı Koksun mu?


   Şehir içerisinden geçen kanal, bir güzellik ve bereket kaynağı olarak kullanılabilecek yerde, kötü koku, sivrisinek yuvası ve her tür mikrobun ürediği bir pislik yuvası olarak kullanılmaya devam ediyor. 
  Yeni Mahalle`ye yakın bir yerden itibaren, şehir içi kanalizasyonu da bu kanalla buluşuyor. Böylece, Karasu`nun her tür evsel atığı, kanal ile Sakarya Nehrine akıtılıyor. Kavuşma noktası, nehir üzerindeki köprünün 300 metre yukarısında bulunuyor. Bu noktanın karşısı çay bahçesi, yakınlarına ise yenileri kurulmaya çalışılıyor.
   Nehir kenarındaki yol kısmen ıslah edildiği için, gezintiye çıkan vatandaş, kötü koku ile neye uğradığını şaşırmış olarak terk-i mekân eğliyor. Üstelik aynı koku, daha az olmak üzere diğer çay bahçelerini de etkiliyor.
   Arıtma kurulması ile daha temiz akacak olan kanalın ve Sakarya Nehri`nin, kanali-zasyon hattı olarak kullanılması da yanlış-tır. Denizle buluşma noktası, limanın Karayel ayağının olduğu yerden itibaren, 10 metre derinlikteki deniz dibidir. 
   Daha basit olarak görülecek iş, şehir içerisinden geçen kanalın, yaz mevsiminde de akışını sağlamaktır. Bilindiği gibi kış mevsiminde yağışlarla dolan kanal, Sakarya Nehri`ne çok rahat akmaktadır. Yaz mevsiminde ise yağışların azalması ve su kodunun düşmesi nedeniyle, bu akış durma noktasına gelmektedir. “Durgun tatlı su” durumuna gelen kanalın, yaz sıcağı ile bakteri ürettiği, kötü koku ve hastalık etkeni haline geldiği herkesin malumudur. 
  Küçükboğaz gölü ile birleştirilecek kanalın nehir ile buluşması, kanal içerisinde daha düzenli bir akış sağlayacaktır. Bu durumda, durgun su içerisinde üreyen bakterilerin, akar hale gelen kanal içerisinde üremesi mümkün olmayacaktır.
  Göl ile Nehir arasındaki mesafe 8 km dir. Göl`ün deniz ayağı yıllardır fırtına veya kepçeler ile açılarak deniz ile göl birleşmektedir. Doğal olarak, denizden göle ve gölden denize balık geçişi olmaktadır. Kanal-Nehir birleşmesinin ekolojik olarak sorun yaratacağı kanısında değilim. En büyük kazanımlardan birisi de, Nehir ve Gölde mevcut olan canlılığın, 8 kilometrelik kanal içerisinde de varlık bulması olacaktır. 
  Nehir ile buluşma noktası, kurulacak bir kapak ile yükselecek Sakarya suyunun Kanal içerisine girerek ters akım oluşturmasını engelleyecektir.  
  Ekonomisi çok sıradan olan bu proje için, şimdi bir düşünün bakalım, bu kanal aksın mı koksun mu?    
  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 987