SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Antibiyotik Kullanımı


    Hükümetten gelen açıklamaya göre, Türkiye`deki antibiyotik kullanımı, Avrupa`nın gelişmiş ülkelerine göre yedi kat daha fazladır. İşte bu nedenle, bu kadar çok antibiyotiği reçetelere yazan doktorların dikkati çekiliyor. Hastalara da bir anlamda antibiyotik kullanımından uzak durun mesajı veriliyor.
  Son yapılan düzenlemelerle devlet, ilaç fiyatı belirlerken, Avrupa ülkelerinden, ilaca, en düşük fiyatı veren üç ülkenin ortalamasını alıyor. Fiyat verirken ölçü Arnavutluk’tan başlarken, antibiyotik kullanımındaki fazlalık için değerlendirmeye Almanya alınıyor.
  Enfeksiyon hastalıkları için kullanılan antibiyotiklerin, aslında gerekmediği halde reçetelere fazla yazıldığından söz ediliyor. Buna bağlı olarak oluşan direnç gelişiminin ileride doğuracağı zararlara da dikkat çekiliyor. Buna göre doktorların antibiyotik yazmalarının gerisinde büyük bir cehalet var. Öyle ki! Grip olaylarında antibiyotik kullanmanın da çok yanlış olduğu özellikle vurgulanıyor.
  Gelelim gerçeklerle yüzleşmeye
  Birinci kural, fakirlik arttıkça enfeksiyon(iltihap) hastalıklarına yakalanmak kaçınılmazdır. Çünkü zayıf olan vücut hastalıklara açık hale gelir.
  Türkiye`de en çok rastlanan iltihaplardan birisi de diş hastalıklarında görülür. Diş fırçası ve diş macunu kullanımında, hatta sabun kullanımında da çok gerilerde olduğumuz pek çok seminerde özellikle vurgulanmaktadır. Ülkemizde pek çok kişi dişlerini erken kaybettikleri için takma damak kullanmaktadır. Burada da fakirlik ön plana çıkmaktadır.
  Üst solunum yolu enfeksiyonlarının nedeni büyük oranda olmak üzere grip virüsüdür. Grip virüsü üzerine antibiyotiklerin etkisi yoktur; buna rağmen antibiyotik neden kullanılır? İşte bu sorunun cevabını doğru vermek gerekir. Sözün doğrusu, grip virüsü giren vücut, enfeksiyon hastalıklarına açık hale gelir. Bu durumda dış ortama çıkmadan evde istirahat etmek gerekir. 3-5 gün sonra virüsün vücudu terk etmesi ile hızla iyileşme olur. Gribe yakalanan kişi inşaatta çalışırsa, ulaşımda bisiklet kullanılırsa, kendini koruyacak elbise bulamaz ise veya kar ve yağmur suları ile ıslanırsa, sinüzit, bronşit, zatürre, tübeküloz, idrar yolu enfeksiyonları, hasta ile buluşmak için sırada beklemektedir. Bu kadar tehlikenin gerisinde, eve götürülecek ekmeğin telaşı ve zayıf ekonomi vardır.
  İşsizlik %20`lere dayanmıştır. Buna bağlı oluşan stres de vücudu bütün hastalıklara karşı korumasız ve açık hale getirmektedir. 
  Antibiyotiğin çok kullanımında, doktor hatası aramak yerine, işsizlik ve fakirlikten kavrulan insanımızın antibiyotikle, ilaçla ayakta kalma mücadelesi verdiğini görmek gerekir. Allahın verdiği ömrü insan gibi yaşayamayanlara maalesef her mikrop bulaşmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarına yakalananlar eğer antibiyotik kullanmaz ise muhtemelen Dünya`ya daha erken veda eder. Bu durumda devletin ilaç için yaptığı ödeme de biraz daha azalmış olur. Zaten esas amaç, sağlık için yapılan harcamaları daha da düşürmektir.   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1174