SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019

Bakar kör


     Bakmak ile görmek arasındaki farkı bilmeyenler için çok güzel bir ifade vardır. “Öküzün trene baktığı gibi bakma”   Baktığın yeri gör. Ne yapacağına ondan sonra karar ver. Bir işi yaparken kar zarar dengesine de bakacaksın. “Kaş yapayım derken göz çıkarma” ifadesi de üç kuruşluk iş yaparken beş kuruşluk zarar oluşturanlar içindir.  OSB alanına kurulan demir çelik fabrikası, Karasu’ya doğal gazın daha çabuk gelmesini sağladı. Doğal olarak bu işten hepimiz keyif alıyoruz. Yeri konusunda yaşadığımız tartışmayı bir kenara bıraktıktan sonra, fabrika kurulumu hızla devam ediyor.  
   Çarşı içerisinde taş döşeli yollar biraz temizlendiğinde çok güzel görünüyor. Bu güne kadar, kanalizasyon veya başka nedenlerle cadde üzerinde yapılan çalışmalardan sonra, sökülen taşlar itina ile yerlerine yerleştirildi. Yapılan basit çalışma ile doğal hale geri döndük.   
   Doğal gaz çalışmasında ise büyük bir gürültü ile taşlar kesiliyor. Kulakları sağır eden gürültüden sonra kesilen taşları aynı yer ile buluşturmak oldukça zor. Zaten kimsede öyle bir niyet olmadığı gibi testi kırıldıktan sonra onarılsa dahi görüntüyü kurtarmıyor.
   İki tane taşın yerinden çıkarılması,    kalanlarının alınmasında hiçbir sorun yaratmıyor. Üstelik bu işlem kesim işinden daha da hızlı yapılabiliyor. İşlerin bitiminden sonra yerine dizilen taşlar, sokağın eski haline dönmesini sağlıyor.   Gürültüden sağır olmadan, sokakta toza boğulmadan, üstelik ilave masraf da yapmadan bu işi çözmek mümkün olmasına rağmen, işi bu kadar gaza getirerek ortalığı karıştırmanın kime ne yararı var?  Bütün iş, bakmak ve görmek arasındaki farktan kaynaklanıyor. İşin sahibi işverendir; taşı kesen işçi değildir. Karasu Belediyesi adına yapılanların bir denetimi var mı? Eğer varsa bu konuda açıklama yapsınlar da biz de bilgi sahibi olalım.   
   Çarşı merkezinde yamalı bohça oluşmasını engellemek isteğimiz, bakalım ne kadar kabul görecek. Kafa yarar gibi hizmet vermek keyfi de işin öteki yanı olmakla birlikte, dürtüyoruz; olur ki! Bakmak, görmeye dönüşür.           
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1325