SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

Balık mevsimi


   15 Ağustos`tan itibaren başlayan çapari kullanımı ile olta balıkçıları, keyifli bir dönemi daha yaşamaya başladılar. 1Eylülden itibaren ise denizlerimizde av sezonu açılmış olacak.
  Çinakop ve sarıkanat lüferin küçükleridir. Kofana ise büyüğüne denir. 1980`li yıllar içerisinde kaybolan kofanayı artık sadece resimlerde görüyoruz.
  Eskiden, Mayıs Haziran aylarında Sakarya ağzına gelen balıklar burayı kolay terk etmezdi. Böylece, Yeni Mahalle Balıkçıları kaşık oltası ile çinakop ve sarıkanat`ı bol miktarda tutardı. Yıllardır, hem amatörler, hem de profesyoneller bu zevkten mahrum kaldık.
  Ne oldu da artık balıklar Sakarya ağzını çok hızlı terk ediyor?
  Bunun esas nedeni, nehirlerimizden, balığı besleyen yemlerin daha az gelmesidir. Çünkü baraj ve Hes`ler ile oluşan göl ve göletlerde bekletilen su içerisindeki canlılık, çökme nedeniyle azalmaktadır. Ayrıca, türbinlere giden su filtreden geçirilerek verilmektedir. Balıkların beslenmesini sağlayan her çeşit malzeme baraj ve Hes dışına çok az çıkabilmektedir.
  Bir anlamda denizlerimizdeki balıkların besinleri nehirler yolu ile taşınmaktadır. Yapılan her yeni Hes ile bu denge giderek daha da bozulmaktadır.
  Balıkların Sakarya ağzını mekân tutmaktan vazgeçmelerinin asıl nedeni maalesef suyun besin olarak fakirleşmesidir.
  Her ne kadar sudaki kirlenme çok ön planda ise de asıl neden besin yokluğudur. Aşağı Sakarya Havzasında, nehir içerisindeki canlılık da doğal olarak azalmaktadır. Nehir balıkçıları da hem çeşit hem de miktar olarak daha az balık tutabilmektedir.
  Tıpkı insanlar gibi “doğduğum yer değil, doyduğum yer” diyen balıklar da yeni sulara doğru yol almaktadır.
  3–4 Vilayetten geçerek Karadeniz`e ulaşan Sakarya Nehri`nin daha temiz akması ise ayrı bir konudur. Eskişehir ve Sakarya Şeker Fabrikalarının sistem dışında kalması, ekonomimiz için büyük kayıp olmakla birlikte, nehirdeki balık ölümlerinin ortadan kalkmasına katkı sağlamıştır.   
  Karadeniz`de beslenen bütün balıklar daha lezzetli hale gelmektedir. Çok pişirmek ise lezzet ve besin değeri olarak kayıp anlamına gelmektedir.
  Her şeye rağmen yeni av sezonu ile iyi bir balık mevsimi olmasını ve her çeşit balıkla süslenmiş sofraların ağız tadının bizleri beklemesini umuyorum.         
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1270