SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Balık üretimi


    Yaz döneminde uygulanan av yasağı nedeniyle balıkçı tezgahlarındaki balık  zenginliği ortadan kalkıyor. Herşeye rağmen keyifle tükettiğimiz çupra ve levrek de olmasa balık bulmanın çok daha zor olacağını hepimiz biliyoruz. Çupra ve levrek üretimi Ege`deki balık çiftliklerinden sağlanıyor. Üretimin bir kısmı dışarıya ihraç ediliyor. Kendi bölgemizde tüketilen alabalıkların geldiği yer  de Sapanca`da bulununan İ.Ü. Su ürünleri fakültesi`nin balık havuzları.
   Türkiye`deki Su Ürünleri Fakültelerinin çekirdek kadrosunu da İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi oluşturuyor. Bu fakülteler, içeride ve dışarıda yapılan çalıştaylar ile ortak çalışmalar ile Dünya`daki mevcut bilgi birikimini ülkemiz için kullanabiliyor. Mersin Balığı`nı çoğaltmak için uygulanan yavru atma işlemleri önümüzdeki zamanlarda, istediğimiz bütün balık türleri için de uygulanacaktır. İki yıl önce İ.Ü.Su Ürünleri Fakültesi`nden iki akademisyen Kurudere`de bulunan Bıçkı Dere`sinde incelemelerde bulunmuş, görüntüler alarak bilgisayarlarına kaydetmiş. Karasu`daki vatandaşın haberinin olmadığı derelerimizde, üniversitenin çalışmaları var. Bu derelere de yavru atma çalışması var.
  Yıllardır ilçemize defalarca gelen, şu sıralarda her ay gelerek Sakarya Nehri`ne Yayın Balığı yavrusu atmak için anaç yayın balıklarının peşine düşen, Prof. Devrim Memiş hocamız aynı zamanda İ.Ü.Su Ürünleri Fakültesi`nin dekan yardımcılığını da yapıyor. 
   Bilindiği gibi Sakarya Nehri`ne binlerce Mersin Balığı yavrusu bırakılırken Küçük Boğaz Gölü`ne de 250 tane salıverildi. O günlerden beri göl içerisinde ve göl kıyısında bir alanı istanbul Üniveristesi`nin kontrolüne vermeye çalışıyoruz. İnşallah başarılı oluruz. 
   Şu anda cevap bulması gereken soru şu; Karasu`nun ilave bir tane daha çay bahçesine mi? yoksa, Akademik çalışmaların yapıldığı, bütün su kaynaklarımıza yavru balık atma çalışmasına destek verecek, sularımızdaki kirliliği kontrol edecek, laboratuvarı bulunan bir yapılanmaya mı? ihtiyacı var. Yıllardır yürüttüğümüz Mersin Balığı Festivalleri, bizi Su Ürünleri Fakülteleri ile yakın hale getirdi. İşte bu nedenle, zor görünen bazı işleri kolay çözüme ulaştırmada, sahip olduğumuz avantajları iyi kullanmak zorundayız.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1474