SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Balık üretimi


   Doğal ortamında yok olma noktasına gelen balıkların, yeniden canlandırılmasında çok güzel çalışmalar var. Bu alanda yoğun bir çalışma, Mersin Balıkları için yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. 
    Şu anda İst. Üniv. Su Ürünleri Fakültesi dekan yardımcısı olan Prof. Devrim Memiş hocamızın ve akademisyen arkadaşlarının, bu konuda verdiği emeği takdirle karşıladığımı özellikle belirtmek isterim.
    Mersin Balıkları`nın doğal yaşam ortamını yeniden kurma çalışmaları istenen düzeye gelmeden, arzu edilen sonucu  almak zor görünüyor. Doğal ortama bırakılan balık yavruları yumurtlama ortamına ulaştığı zaman bütün sorun çözülmüş olacak. İşte bu nedenle baraj ve heslerdeki balık geçitlerinin göstermelik değil işlevsel olması gerekiyor.
    Mersin Balıkları çalışmaları sırasında, Devrim Hocama sözünü ettiğim kırmızı benekli alabalıkların yumurtadan üretilmesi işleminde önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Artık doğal ortamdan alınacak anaç balıklardan elde edilecek yumurtalar üretim için kullanılacak. 
    Bu proje ile yok olma noktasına gelen kırmızı benekli alabalıkları eski seviyesine çıkarmak hiç de zor görünmüyor. Çünkü bu balıkların doğal ortamında hiçbir bozulma yok. Sadece kötü avlandığı ve hiç korumadığı için bugünkü olumsuz tablo meydana geldi.
    Bundan sonra biraz dikkatli olduğumuzda, bu çok kıymetli kırmızı benekli alabalıklarla görüşmemiz hiç de zor olmayacak. 
    Bu durum benim için oldukça heyecan verici. Çünkü, ilk uygulama alanları içerisinde Sakarya Vilayeti de var. Proje içerisinde önemli bir rol sahibi olan Devrim Hocamız ve ekibi Her ay düzenli olarak Karasu`yu ziyaret etmektedir. Daha önceleri Mersin Balıkları için yapılan işlere artık kırmızı benekli alabalıklar da katılmış görünmektedir.
    Orman Bakanlığı ve Su Ürünleri Fakülteleri arasında yapılan protokol, bu projenin esasını oluşturmaktadır. Benzer proje olan Mersin Balığı üretimindeki alt yapının, Kırmızı benekli Alabalıklar için şans oluşturduğunu söylemek de mümkündür.
    Balıkların yavrularını bırakmak Devrim Hocamın ve ekibinin işi olacak.
    Balıkları korumak kollamak çoğaltamak ve bölge ekonomisi için aktif hale getirmek de bizim işimiz olacak.
    Müjde vermek kadar önemli saydığım bu haberi, sizlerle paylaşmaktan çok büyük keyif aldığımı, özellikle belirtmek isterim.
                                                                      
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1154