SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Balık zamanı


   Kış mevsimini yaşadığımız bu aylar içerisinde, protein ihtiyacımızı için, balık tüketimi birinci sıraya yazılmalıdır. Protein kaynaklarımızı sayarken et, tavuk ve balık öncelikli olarak sayılır. Sığır ve koyun etleri, pahalı olması nedeniyle, tüketimde sorun çıkarır. Tavuk etlerinin tamamı kümeslerde yetiştirilerek piyasaya sürülüyor. Yetiştirilmelerinde özel yemler kullanılıyor. Köy tavuğu şimdilik kenara çekilmiş, tüketim dışı olarak bekliyor.

  Bu değerlendirmeler ile şu sıralar bol olarak satılan hamsiyi birinci sıraya yazabiliriz. Hamsili pilav, hamsili ekmek ve fırında sebzeli hamsi yapmak bu işi iyi bilenlerin ilgi alanına giriyor. Hamsi ızgara ve hamsi tava ise en çok tercih ettiğimiz yemek çeşitlerimizi oluşturuyor.

  En önemli şey ızgarada ve tavada hamsiyi yakmamak. Her ne kadar bazıları “ben çok yanmış olanı seviyorum” diyorsa da yanlış bir pişirme şeklidir. Üstelik, yanmış balık, sağlığımız için fayda yerine zarar vermektedir. Pişmiş olan hamsinin yağ ve su miktarı çok önemlidir. Yemeye başlandığında parmaklar hemen yağlanmalı, kuyruğundan tutulan hamsi, bir dokunuşta iki parçaya ayrılmalıdır.

  Mart’a kadar, en çok tükettiğimiz, hamsi, istavrit ve barbunyayı rahatlıkla ızgara yapabiliriz. Temel kural, ızgara yapılacak balığın yağlı olmasıdır. Şu sıralar bu balıkların tamamı yağlı ve ızgara için de uygundur.

  İstavritin ızgara ve tavasında dizme işi ayrı bir önem taşır. Her iki işlemde de balık yan yatırılmamalıdır. Karın kısmı aşağıda, sırt ise yukarıda olacak şekilde dizilerek pişirme işlemine başlanır. Pişirme işleminde, zaman ayarlama hatasını bu dizgi şekli tolere etmektedir. Daha doğru ifade ile kuruma ve yanma ile ilgili sorun büyük oranda ortadan kalkar. Hamsinin ızgarasında ise pişme sırasında duyduğunuz “cız” sesinden bir dakika sonra çevirme işlemine geçilmelidir.

  Barbun balığının hem tavası hem de ızgarası ayrı bir ağız tadı oluşturur. Ancak bunun pişirilmesinde de İstavrite uygulanan işlem yapılırsa lezzetin arttığı görülecektir.

  Tatlı su balığını tüketenler, yakaladıkları veya aldıkları balıkları bol tuzlu suya bıraktıktan sonra buzdolabında iki saat tutarlar ve ondan sonra ayıklayıp tüketirlerse lezzetin değiştiğini göreceklerdir.

  Yağsız olduğu için mezgit balığının ızgarası olmaz. Ancak, mısır unu ile yapılmış tavası çok pişirilmeden tüketilirse lezzetli olur.

  Doğru pişirilmiş balık sofranızda, balıkların tadı damağınızda olsun. Buyurun afiyet olsun.                                    

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ