SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Balık zamanı


   Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında “hangi balık tatlı suda yaşar” sorusunun cevapları içerisinde sazan ve kalkan da var. Seyircinin %30`dan fazlası kalkan balığını tatlı suda yaşar olarak işaretliyor. Benzer şekilde sazan balığının tatlı suda yaşadığı bilinmiyor. %30 un hangi tatlı suda kalkan görerek oy verdiğini de sorgulamak gerekiyor.
   Bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olduğumuzda ortaya böyle komik bir durum çıkıyor. Balığın en çok tutulduğu ve doğal olarak en çok tüketildiği mevsimi yaşıyoruz. Bu mevsimde denizden avlanan balıkların tamamının lezzeti en yüksek noktadadır. İyi bir protein olan balığı olabildiğince çok tüketmek sağlığımız için de faydalıdır. Palamut, Lüfer, Çinekop, Barbunya, İstavrit, canınız hangisini istiyorsa, hepsinin hem tava hem de ızgarası yapılabilir. Sadece ateşte çok tutularak yakılması alınacak faydayı azaltacaktır.
  Muhtemelen Kasım ayı içerisinde, denizden üretilen balıkların fiyatı en ucuz dönemi yaşayacaktır. Palamut balığı ise Aralık ayı içerisinde, önümüzdeki Eylül ayına kadar kaybolacaktır. Bu durumları dikkate alarak buzdolaplarınızın veya derin dondurucularınızın bu mevsim balıkları ile dolmasında fayda var. Dondurucu öncesi yapacağınız işlemi iyi bilirseniz, aylar sonra dahi, aynı balığı aynı tazelikte tüketme şansınız olacaktır. Bu konudaki kuralları, bilgi sahibi olup uygulamak isteyenler için şöyle sıralayabiliriz.
  *Dondurucuya girecek balık o gün tutulmuş olmalıdır. *Ezik olmamasına ayrıca dikkat edilmelidir. *Denizin temiz suyu ile yıkadıktan sonra dolaba girmesi uygunsa da çoğu zaman bu mümkün olmaz. Bu nedenle, ev ortamında çok bol tuzlu su hazırlanır. Balık bu sudan geçirilerek dolaba girer. *Hiçbir zaman, tatlı su kullanılmaz. *Tuzlu sudan geçirilen balığın ayıklanmadan dondurucuya konması daha uygundur. *Dolaptan çıkarılan balık o gün tüketilmelidir. Artan balık kesinlikle dondurucuya tekrar konmamalıdır. *Tuzlu sudan geçirilen balığın bir kiloluk paketler halinde dolaba girmesi daha uygundur. Böylece dolaptan alınacak miktar kolay ayarlanır.
  Izgara yapımında, pişirilen balığın kurutulmamasına dikkat edilmelidir. Yağ ve su miktarı çok düşürülen pişirme ile lezzet de büyük oranda kaybolacaktır. 
  Keyifle balık tüketmek isteyenler, Hem lezzet hem de bütçe için, Kasım ayında, balıkçı tezgâhlarına daha çok özen göstermelidir.   
  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1351