SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

BALIKÇI LİMANI


  Karasu Limanı`nın temelini oluşturan projenin Karasu Balıkçı Barınağı olduğunu bir defa daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Önce orta ölçekli, sonra büyük liman derken, bugünkü mevcut durumu ile liman tamamlanmış, Karasu Balıkçısı da sistem dışında bırakılmıştır.
  Karasu Balıkçısı, barınak olmaması nedeniyle büyüyememiş, daha çok küçük teknelerle balıkçılık yapmaktan öteye gidememiştir. Bölgemizde avcılık yapan büyük balıkçı tekneleri de liman olmaması nedeniyle karaya boşaltma işlemi yapamamış, Kefken veya Akçakoca limanlarını kullanmak zorunda kalmıştır. Bu durum, Sakarya halkının daha pahalı balık tüketimine neden olurken, balıkçının da av sahasından uzaklaşarak, rahat avlanmasını engellemiş, balıkçı için de önemli bir maliyet sorunu yaratmıştır.
  Karasu Balıkçı Limanı projesi DSİ ve DLH arasında karşılıklı paslaşmalarla, gerçekleştirilemeden bugünlere kadar gelmiştir. 2016 içerisinde bitirilerek 2017 programına alınmasını beklediğimiz proje için hayal kırıklığı yaşadığımızı söylemek mümkündür. 2017 yılında ise bu projenin bir an önce bitirilmesi ile uygulama sürecine girmemiz en büyük beklentimizdir.
  Yat Limanı veya başka nedenlerle Karasu Limanında olduğu gibi balıkçının emeğine göz dikenler, karşılarında, Karasu Balıkçısını ve Karasu Halkını bulacaktır. 
  Akçakoca Kefken arasında liman olmaması nedeniyle Karasu Balıkçısı maddi ve manevi olarak çok yıpranmış, parçalanan tekneler ve kaybedilen insanlarla büyük bir dram yaşamıştır. Bu güne kadar sessiz kalan balıkçının, bundan sonraki süreçte hiçbir aksamaya tahammülü kalmamıştır.
  Esasen, Sakarya gibi bir vilayetin Karadeniz`e açılan büyük kapısı Karasu, balıkçı limanının olmaması nedeniyle diğer yatırımların çok gerisinde kalmıştır. Artık zaman, Karasu`ya ve bölgeye layık bir balıkçı limanına hızla başlanması ve bitirilmesi zamanıdır. Bu konuda sınıfta kalan tüm zamanların siyasilerinin biraz canlanarak desteklerini bekliyoruz. 
  Balıkçının can güvenliği için de olmazsa olmaz olan Karasu Balıkçı Limanı, Akçakoca-Kefken arasındaki büyük boşluğu doldurarak, bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 799