SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Balıkçı barınağı


   Bilindiği gibi bugünkü Karasu Limanının ilk projesi, Karasu balıkçı barınağıdır. Balıkçı barınağı önce orta ölçekli, daha sonra da büyük ölçekli limana dönüştürülmüş, balıçılar için başlatılan projede balıkçılar sistem dışında bırakılmıştır.
  Melen projesi ile İstanbul`un su ihtiyacı karşılanmak istenmiştir. Kış döneminin yağışsız geçmesi nedeniyle hem Melen suyunda hem de Sakarya Nehri`nde yeterli su rezervi bulunmamaktadır. İşte bu nedenle Manavpınarı Köyü altında kurulmaya çalışılan havuzla Sakarya Nehri`nin suyu da İstanbul su hattına bağlanmak üzere çalışma yapılmaktadır.
  Bu projenin iyi tarafı, Ankara, Eskişehir, Bilecik hattı ile Sakarya`dan geçerek Karadeniz`e dökülen Sakarya Nehri`nin kirliliği üzerinde yeni bir çalışma yapma ihtiyacı oluşturmasıdır. Çünkü İstanbul halkının kullanımına sunulacak suyun temizliği de çok önemlidir.
  Öğrendiğime göre Sakarya Nehri`nden alınmak istenen suyun miktarı 10 metreküp/saniyedir. Yaz döneminde yağış azalması yanında, sulama yapılması nedeniyle de denize ulaşan su miktarı oldukça azalmaktadır. İşte bu nedenle, yaz döneminde debisi iyice azalan Sakarya Nehri için İstanbul hattına bağlanmak istenen su miktarı, nehir suyunun ortalama olarak yarısıdır. 
  Nisan sonlarını yaşadığımız şu günlerde, tamamiyle açık olması gereken nehir ağzı(denize dökülen yer) %70 oranında kapalıdır. Bunun anlamı şudur. Nehirden hiç su alınmasa dahi, muhtemelen Ağustos ayı içerisinde doğal kapanma olayı nedeniyle, Sakarya Nehri`ndeki balıkçı tekneleri denize çıkışta sorun yaşayacak, büyük tekneler için bu durum daha da zor olacaktır.
  İşte bu gerçek nedeniyle, nehir ağzı için planlanan balıkçı barınağı projesi acil olarak harekete geçirilmelidir. Aksi takdirde, nehirden İstanbul hattı için alınmak istenen su da düşünüldüğünde, nehir ağzı yaz döneminde kör bir düğüme dönüşecektir.
  Açık dalgakıranları yapan firma için balıkçı barınağı yapımı da sıradan bir projedir. Yaz dönemine girdiğimiz şu günlerde, Karasu`nun önceliği dalgakıran yapımından ziyade balıkçı barınağı ile igili çalışmanın başlamasıdır.
  DSİ ve DLH`nın kendi aralarındaki sorunu hemen aşarak, bu iş için paçaları sıvaması gerekmektedir. Aksi takdirde av sezonu olan Eylül ayında nehir ağzı, balıkçılar için kabus oluşturabilir. Yerel ve ülke düzeyindeki siyasetçilerin bu durumu görerek ilgili makamları hareketlendirmesi ise işin diğer bir boyutudur.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1312