SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Balıkta yeni umut


    Sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutan balık, çoğu zaman pahalılık nedeniyle istenen düzeye ulaşamıyor. Hem denizlerimiz hem de derelerimiz kötü avlanma ve başka nedenlerle beklenen balık üretiminden uzak görünüyor. İşte bu nedenlerle azalan balıklar için yeni bir umut ışığı ufukta görünmeye başladı.
  5 yıl öncesine kadar yapılamayan yumurtadan balık üretimi Türkiye`de de uygulanmaya başladı. Bilindiği gibi nesli tükenmekte olan Mersin Balıkları`nın yeniden canlandırılması için uygulanan FAO destekli program kapsamında Sakarya nehrine yavru Mersi Balıkları bıraktık. O balıklara ait yumurtalar yurtdışından getirilmiş ve gamet oluşumu DSİ Amasya tesislerinde gerçekleştirilmişti. Daha sonra İ.Ü. Su Ürünleri Fak. Sapanca tesislerine getirilen balıklardan 5000 tanesini şenliklerle Sakarya Nehri`ne bırakmıştık. 
  Bu projelerin itici gücünü oluşturan kişi İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi`nde dekan yardımcısı olan Prof. Devrim Memiştir. Kaymakam İlker Gündüzöz döneminden itibaren Karasu`ya defalarca gelen hocamızla geçen yıl, Küçükboğaz gölüne de 250 yavru Mersin Balığı bıraktık.
  3,4,5 Nisan tarihlerinde Sapanca Su Ürünleri Yüksek Okulu`nda başkanlığını Devrim hocamızın yaptığı önemli bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Türkiye`nin değişik illerinde kurulu olan 20`den fazla su ürünleri fakültesinden akademisyenler katıldı. Fransız bir profesörün de sunum yaptığı toplantının ilk gününde, davetli olarak, Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer ile birlikteydik.
  Bu arada Sapanca MYO` da bulunan balık havuzlarındaki anaç Mersin Balıklarını görme şansımız da oldu. Öğrendiğime göre bu okul 1970 yılında kurulan Türkiye`deki ilk balık üretim yeridir. 
  Prof. Turan Ongan Hoca, Sapanca`daki okul ve balık havuzlarının kuruluşunda büyük çaba göstermiş tam bir emektar. Açılış konuşmasında binaların camlarını defalarca sildiğini anlatırken oldukça duyguluydu. “O günlerde başladık, bu gün Dünya standardını yakaladık” derken Profesör olan öğrencilerinin başarıları ile oldukça mutluydu.  
  Yaz dönemlerinde daha çok tükettiğimiz, ihracatı da yapılan çupra, levrek gibi balıkların ülkemizdeki üretim süreci de o yıllarda başlamış.
  Bu gün geldiğimiz yerde, yavru üretimini, tatlı ve tuzlu sularda yaşayan her tür balıktan yumurta ve sperm alarak, gamet oluşturmak suretiyle yapabiliyoruz. Artık fakirleşen dereleri de o yöreden anaç balık alarak zenginleştirmek mümkün görünüyor.
  Turan Ongan Hocamıza Allahtan uzun ömürler diliyor, Devrim Memiş Hocamızı Karasu`da görmenin dere ve göllerimizi dolduracak yavru balıkların habercisi olduğunu bilmenizi istiyoruz.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1134