SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

BEYİN


  Kafatasının içerisinde çok emniyetli bir yerde bulunur. Bütün vücudumuzu kontrol eden bir merkezdir. Yorulmaz; Ölen beyin hücrelerinin yerine yenisi meydana gelmez.
  Esrar kullanımı ile beyin hücrelerinde ölüm meydana gelir. Kullanım miktarı ve kullanım süresine bağlı olarak beyindeki tahribat kişinin yaşam kalitesini bozar.
  Esrar, sigara gibi başlanan ve sigara gibi bırakılabilen  uyuşturucu bir maddedir. Esrar kullanıcılar için bilinmesi gereken en önemli konu, orta yaşlardan sonra delilik yapmasıdır. Esrar kullanımı bırakılsa dahi, delilik durumunun düzelmesi mümkün olmaz.
  Ailesinde ve yakınlarında esrar kullanıcısı olanların, konuyu bir de bu boyutu ile düşünmelerinde fayda vardır.
  Beyin yorgunluğu diye bir kavram yoktur. Anlayacağınız, beyin yorulmaz. Çok ders çalışan bir öğrencinin de beyni, doğal olarak yorulmaz.
  İyi de ortada bir yorgunluk olduğuna göre, bunun nedeni ne olabilir. Göz kasları, boyun ve sırt kasları yorulduğu için, kendimizi beyni yorulmuş olarak hissedebiliriz.
  Ders çalışma ve okuma alışkanlığı kazanamayanlar, bu durumu, beyinlerinin yorulmasına bağlayabilir. Bu, tamamen yanlış bir değerlendirmedir.
  Ders çalışma alışkanlığı ile herhangi bir konuda çalışma alışkanlığı, tamamen benzer bir durumdur. Tembeller hep mazeret üretirken, çalışkanlar ise işlerini yaparken, hiçbir şikâyetleri de yoktur.  
  Beynin bir bilgiyi kaydetmesi için tekrar sayısı çok önemlidir. Tekrar sayısı, kişiye, kişinin konuya yoğunlaşmasına, çalışma ortamına ve çalışma tekniğine göre farklılık gösterir. Bir konuyu öğrenmek üzere çalışma yapan öğrenci, saat hesabı yapmayacağı gibi tekrar sayısına da bakmayacaktır. İşin esası bir konuyu öğrenmek veya öğrenmemektir. 
  PİSA ve TIMS (uluslar arası öğrenci değerlendirme sınavı) sonuçlarında 540 000 öğrenci içerisinde sonlardayız ve yerlerde sürünüyoruz. Ne hikmetse, dereceyi kapan ülkelerin çocuklarının beyin yorgunluğundan hiç haberi yok. Bizim ülkemizde ise üç gün ders çalışan öğrenci, sonradan icat edilen, “beyin yorgunluğunu giderme gezileri” ile tembelliğe doğru yürütülüyor. 
  Ateş çemberi içerisinde oturan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde, yüreklerimizin daha fazla yanmaması için, her tür güçlüğü daha kolay aşmamız için, her alanda daha çok çalışmaya, her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 800