SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

BİLGİ AÇIĞI


  Dünya`nın yirminci büyük ekonomisi olduğumuzu ancak öncelikli hedefin, onuncu büyük ekonomi içerisine girmek olduğunu en yetkili ağızlardan dinliyoruz. “Bize de bu yakışır” diyerek keyif alıyoruz. 
  PISA ve TIMS olarak 15 yaş grubundaki 72 ülke arasında yapılan sınavda, kendi dilini kullanma, matematik, fen gibi derslerden yapılan sınavda 50. sıranın gerisindeyiz. Bu değerlendirmeye göre sahip olduğumuz zenginlik, kafamızdaki bilgiden daha büyüktür. Eğer bu bilgi açığını kapatamazsak, ekonomik büyüme beklerken, tam tersine ekonomik küçülmeye doğru giden bir süreç, bizim için kaçınılmazdır.
  Dünya`da bütün toplumlar için nüfusun %2`si süper zeki olarak kabul edilir. ABD, yarım asırdan fazla bir süredir, Türkiye dâhil Dünya`daki çok sayıda ülkeden AFS(amerikan field servis) aracılığı ile bu süper zekiler içerisinden, en iyilerini kendi ülkesine kazandırmaktadır. Onlara bedava barınma, okul desteği ve ardından da iş imkânı sağlayarak, amerikan vatandaşı olmanın yolunu açmaktadır. Bu yol ile başka ülkenin vatandaşı olan, çok sayıda süper zekinin, daha zekisi insanımız mevcuttur. ABD`yi de bunlar yönetmekte ve yönlendirmektedir. Bunun tam adı beyin göçüdür.
  Nüfus oranına bağlı olarak yapılan değerlendirmede Türkiye`de beş yüz bin süper zekâlı kayıptır. Ormandan 500 ağaç kaybolduğunda kesinlikle soruşturma konusudur. Beş yüz bin süper zekâlının kaybından ise hiç kimse sorumlu değildir. Gerekli imkân ve ortamı bulamadığı için iyi yetiştirilemeyen, toplumdaki gerçek yerini bulamayan süper zekâ insanımızı bulmanın yolu, ekonomiyi düzeltmek ve eğitimin kalitesini artırmaktan geçmektedir. Bütün Dünya`da yatırımın en güzeli eğitime yapılandır. 
  Daha önce Amasya Hz. Ömer Camii`nde imamlık yapan Yusuf Sezgin, Muş`un Varto ilçesine atanıyor. Burada dini eğitim verdiği öğrencilerin, Amasya`da olduğu gibi kültür derslerinden çok zayıf olduğunu görüyor. Çocukların, namaz dışında cami içerisini kullanmasına izin veriyor. Onlara, Matematik, Tarih ve İngilizce gibi dersler için program yaparak, cami içerisinde ders veriyor. Onların cami içerisinde oyun oynamalarına da müsaade ediyor. Amasya`da olduğu gibi burada da başlangıç için 30 öğrencisi olduğunu, hedefinin bu sayıyı 250–300 sayısına çıkarmak olduğunu anlatıyor.
  Bu imam kardeşimizin yaptığı kayıp 500 000 süper zekâ öğrenci sayısını azaltmaya çalışmaktır.
  Din dersi gibi diğer derslerin de dersten sayılması, onların da iyileştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini anlatan çok iyi bir örnek ile karşı karşıyayız. Bu kötü durumdan vazife çıkaran imamı yürekten kutlarken, asıl vazife çıkarmaları gerekenlerin ise hangi işlerle uğraştıklarını bir defa daha sorgulamak gerekiyor. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 589