SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Bırak Dağınık Kalsın


                                        BIRAK DAĞINIK KALSIN

  İşyerinin önünde mal sergileme veya ürün satma mesafesi kişinin kendi ölçüsüne göre oluyor. Kaldırım yaya için diyen esnaf içeride müşteri bekliyor. “Yarım metre mesafeye birkaç ürün bırakayım ki! Ne sattığım belli olsun” diyenler ikinci gurubu oluşturuyor. “Dükkânımın önündeki bir metre benin sergileme alanım yaya da öteki taraftan geçsin” diyenler üçüncü gurubu oluşturuyor. “Yaya orta şeritten geçsin mal sergilememe kaldırım zaten zor yetiyor” diyenler dördüncü gurubu oluşturuyor. “Ben, işyerimin önünden geçen yolu ne kadar varsa kullanırım; Yaya, geçecek yolu kendisi bulsun. Benim işim satış yapmak diyenler” de beşinci gurubu oluşturuyor.

  Kaffe, çay bahçesi eğlence yerinde şarkı, türkü ve dum-tıs yayın yapanlar ses tonunu kendine göre ayarlıyor. Burada da işyeri içine yayın yapanlar, üç dükkân öte tarafa kadar sesini duyuranlar var. Bir de benim adım eğlence yeri deyip bütün mahalleyi ayağa kaldıranlar;  Amaç hizmet olsun, geleni mekânda eğlendirmek, gelmeyeni ise evinde eğlendirmek esas olan. Yatanı yatağında, hem de gecenin bir yarısında ayağa kaldırabiliyorsan sesin taaa uzaklardan duyuluyorsa, bir numaralı eğlence mekânı oldunuz demektir.

  Deniz kıyısı dediğimiz Karasu Kumsalı’nın vatandaşa hizmetinde de ölçü ve sınır yok. Evi yıkılanlar, Yıkım işi geriye bırakılanlar, Yıkım işi yarıda bırakılanlar, yıkmaya devam edenler, yapmaya devam edenler hepsi burada. Çadır kuranlar, Şemsiye açanlar, kiralık arsalar, Belediye izinli hizmet verenler, kafama göre giderim diyenler de burada.  Allah için bu kumsal çok bereketli, açıkta kalan yerlerde de vatandaşımız güneşleniyor.

  Karadeniz Caddesi, içeriden ve dışarıdan gelen turistin en çok kullandığı bir yer. Cadde üzerinde yoğun yerleşim olan yerlerde araç parkı da ayrı bir konu; İsteyen istediği yere, birinci sıra, ikinci sıra park yapabilir. Gidişlerde ve gelişlerde her iki yol da sürücüler tarafından nasıl tercih ediyorsa öyle kullanılabilir; Kastamonu yolunda “Ayı çıkabilür, taş düşebilür” benzeri, Karadeniz Caddesi’nde karşı yönden araç gelebilir. Akıllı sürücülerin dikkatine! Bu durum, ayıdan da taştan da daha tehlikeli olabilir.

  Kafasının tepesinde saçı az olan birisi berbere gider. Tıraş sonrası saçı taramak isteyen berber sağa yatırır olmaz; sola yatırır olmaz. Düzgün taransa kel belli olacak. Berber derhal ikaz edilir; “bırak dağınık kalsın”.

  Bizimkisi de o hesap, eğri ve doğrunun anlaşılmaması, “kelin görünmemesi için” için en iyi çözüm budur. “bırak dağınık kalsın”

                                                 

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1327