SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Bisiklet yolu


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5/7/2013 tarihli bir yazı ile projelendirilerek başvuru yapılması halinde, belediyelerin bisiklet yolu yapımına destek vermektedir. İstenen belgelerin bir dosya içerisinde, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüklerine 31/12/2013’e kadar teslim edilmesi gerekmektedir.

  Projede sunulan yolun en az 5 km olması istenmektedir. Daha az mesafeli projeler değerlendirme dışı bırakılmaktadır. Amaç, trafikten kaynaklanan hava kirliliğini azaltmaktır. Bu nedenle ulaşım amaçlıdır.

  Bisiklet yol projelerinde planlanan güzergahın, trafiğin yoğun olduğu merkezlerle bağlantılı olması, projenin değerlendirilmesinde öncelik kazanacaktır.

  Yol ayırıcılar, şerit işaretlemeleri, trafik işaretçileri, trafik düzenleyicileri proje kapsamında değerlendirilmektedir.

  Karasu’nun her yerini bu proje kapsamına almak mümkün olduğu gibi bisiklet ulaşımını iyi bir proje ile aktif hale getirmek, turizm potansiyeli üzerine çok önemli bir artıyı ilave etmektir.

  Karadeniz Caddesi ve şehir içi karayolu üzerinden Küçük Boğaz-Yeni Mahalle hattını bisiklet yolu ile birleştirmek yoğun trafik alanını bisiklet ile geçmektir. Yakıt tüketiminin azalması yanında, beden sağlığına olan olumlu etki ve işin spor tarafı da ayrı bir kazançtır.

  Tam da bu yazıyı yazdığım sırada yanıma gelen Akkum Köyü Muhtarı Mustafa Sür’den projeye çok önemli bir destek geldi. Mustafa Sür kardeşimiz diyor ki! “Bisiklet kiralama istasyonları kurarak insanlarımızın istediği iki noktayı bisikletle geçmesini sağlayacağım. Her istasyon birbiri ile bağlantılı olarak çalışacak, kullanılan bisikletler bütün istasyonlar tarafından teslim alınabilecektir. Belediye başkan adayı olmam ve kazanmam halinde, ihmal edilmiş bisiklet ulaşımını birinci sıraya getireceğim”

  Anlaşılacağı gibi bu işlerde çalışacakların ücretleri, yukarıdaki proje kapsamında, belediyeye hiç yük olmadan karşılanabilmektedir.

  Olur ki! Bir gün, Karasu Belediyesi şehir içerisindeki kanalı, kanalizasyon deşarj hattı olarak kullanmaktan vazgeçerse, nehir ve kanal boyunca yapılacak bisiklet gezintisinin zevkine doyum olmaz.

  Bu arada, yaya yolu, karayolu üzerinde emniyet şeridi oluşturulması ve kavşaklarda dönüş için cep yapımını da daha fazla insan ölmeden görmeliyiz.

  Bu yılsonuna kadar yapılacak Karasu Bisiklet Yolu Projesini herkesin, özellikle de seçilmiş veya atanmış Karasu Belediyesi kadrolarının önemsemesini umuyorum.

                                                                                                  

                                                              

  

 

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1642