SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Bizim sokaklar


İlkokul öğretmenim söylemişti; “Aslan yattığı yerden belli olur.” Evini ve bulunduğu yeri temiz tutmayan bir aslanın karizması peşinen çizildiği gibi aslanlığından da söz edilemez.
  Her gün tertemiz edildikten sonra vatandaşın kullanımına bırakılan sokaklarımız daha günün ortasında sos veriyor. Her sigara içen izmaritini, her çekirdek yiyen kabuğunu, her hasta öksürüğünü, her ev çöpünü, sokağa bırakırken ne kadar düşünüyor. Düşünmeyenlerin oranı çok yüksek olduğu için çöpçüler, gündüz de sokakları temizlemeye çalışıyor.
  Ortaokul birinci sınıfta okuttuğum bir öğrencim, halen belediyemizde çöpçü olarak çalışmaktadır. İşini iyi yapmak için büyük gayret gösteriyor.
  Bir pazartesi sonrası Pazaryeri girişinde temizlik yapıyor; Yanındaki çöp toplayan arkadaşları ile konuşuyordu. Bulundukları meydan, kâğıt, naylon, sebze ve meyve artıkları ile tecavüze uğramış gibiydi. 
  “ Şu insanlar bizi çöpçü, kendilerini de hanım ve bey görüyorlar. Ben sizin ne kadar insan olduğunuzu çöplerinizden anlıyorum. Bu sokağı, bu meydanı bu hale getiren kim? Adam yerine koymadığınız biz olmasak, çöpünüzün içerisinde boğulacaksınız haberiniz yok.”
Tebessüm ederek uzaklaştığımda, benden habersiz söylenmeye devam ediyordu. 
  Evinin önündeki alanı temizlemeyen insan, nerede bu çöpçü diyerek şikâyette bulunuyor. Vergi veriyoruz herhalde diyerek akıl da veriyor. 
  Kumsal alanın en iyi çöpçüleri, erkenden kalkarak denize indikten sonra, başkalarının bıraktığı çöpleri toplayıp çöp kaplarına bırakarak temiz kumsala uzanan ziyaretçilerdir. 
  Boşuna demediler; “Büyük beyinler iş üretirken, küçük beyinler mazeret üretir.”
  Kaba çöplerin toplanması zor olmuyor. Her tür çekirdek kabuğu ve sigara izmariti ise hem sokağı kötü gösteriyor; hem de temizlenmesi oldukça zor. Bir de bu kabuklar kumsal alana atıldığında tam bir kördüğüm oluşuyor. Temizlemek için, kumun elekten geçirilmesi gerekiyor.
  “İnsan, yedisinde ne ise yetmişinde de odur.” “Ağaç yaş iken eğilir.” İyi alışkanlıklar üzerine kurulu bir ömür, elbette yaşanmaya değer. En iyi öğretme metodu örneklendirmedir. Büyüklerin her hareketi çocuklar tarafından taklit edilmektedir.
  Sigara sağlığa zararlı diyerek tüttüren, çevremizi temiz tutmalıyız diyerek her eline geçeni ortalığa bırakan insanların öğüdü, sadece lafta kalır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 959